Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Spor o vodu mezi řekou a elektrárnou

13.08.2015

TŘEBÍČ (kv) - Poušovský splav je skoro bez vody a ryby bez kyslíku, všechnu vodu stačí odčerpat k výrobě elektřiny malá vodní elektrárna v sousedství. Asi v tomto duchu nás ve středu ráno informoval jeden z našich čtenářů o stavu řeky Jihlavy v zahrádkářské kolonii za rybími sádkami v Poušově.


Podle pracovníků třebíčského vodoprávního úřadu, kteří o situaci vědí od úterý, se má věc ale trochu jinak. Vodní elektrárna je už asi měsíc mimo provoz, ze kterého ji vyřadil právě nízký průtok vody v řece. V náhonu voda zůstává jen kvůli tomu, aby celé zařízení elektrárny vystavené působení vzduchu nezkorodovalo. Ve středu pak proběhlo jednání se správcem elektrárny, který přislíbil, že pomocí stavidel sníží přítok do náhonu tak, aby se voda dostala i na splav. Průtok v řece je ale tak malý, že to stejně žádné výrazné zlepšení nepřinese. Průtok na měřicím bodu v Ptáčově je jen asi 0,7 kubíků za vteřinu.

Kvůli trvajícímu suchu už ve čtvrtek zasedal krizový technický štáb, který svolal státní podnik Povodí Moravy. Účastnili se ho i zástupci vodoprávních krajských úřadů. Řada vodních toků už je na hranici sucha. Vodnatost přehradami neovlivněných toků se pohybuje v rozmezí 3 – 30 procent měsíčního normálu. Nejdramatičtější je situace na moravské Bečvě, ale ani toky v naší blízkosti na tom nejsou lépe, Rokytná už se dostala jen na 6 procent. O něco lépe jsou na tom toky, jejichž průtoky je možné doplňovat odpouštěním přehrad. Hladiny přehrad tak dál denně klesají. Vranov o deset cm, Mostiště o pět. Dalešice si svou hladinu drží a odtok se pohybuje okolo 1,5 kubíků za vteřinu.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk