Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Sportoviště dostala automatické defibrilátory

25.09.2019

TŘEBÍČ (mach) - Celkem pět automatických přístrojů AED (automatický externí defibrilátor) převzali zástupci velkých sportovních organizací od vedení města Třebíče. Stalo se tak ve čtvrtek 19. září v prostorách plaveckého areálu Laguna. Finanční hodnota jednoho přístroje je 40 tisíc korun. To zachráněný lidský život se tak snadno vyčíslit nedá.


Přístroje za město přišli předat starosta Pavel Pacal a místostarostové Miloš Hrůza a Vladimír Malý. Ještě než na samotné předání došlo, nechyběla ukázka toho, jak snadno se s takovým přístrojem pracuje. Ukázky se zhostil sám jednatel dodavatelské společnosti AED Line František Škroníček. Přístroj je plně automatický. Pokyny dává v českém jazyce, krok po kroku. Vyzve k přilepení elektrod na hrudník pacienta, okamžitě spustí analýzu a do 4 vteřin vyhodnotí, zda je nutné provést výboj. Při zástavě vyzve ke stisknutí tlačítka. Analýza probíhá opakovaně, přístroj monitoruje životní funkce a udává tempo pro případnou masáž srdce. Mluveným slovem přístroj provází poskytovatele první pomoci až do chvíle příjezdu jednotky rychlé zdravotnické pomoci. Svoji práci bere jako poslání. „Čím víc přístrojů prodáme, tím víc životů zachráníme,“ říká.

Starosta města Pavel Pacal poděkoval za ukázku funkcí přístroje: „Dověděl jsem se, že ročně zemře v naší republice na zástavu srdce 35 tisíc lidí. Tyto přístroje zachraňují lidské životy. Hodnota lidského života je nevyčíslitelná, a pokud by defibrilátory pomohly zachránit jeden život, je dobré je mít k dispozici. Chci popřát zástupcům našich sportovních organizací, aby je museli používat co možná nejméně.“

Defibrilátory budou připraveny ve sportovních areálech Laguna, Polanka, Třebíč Nuclears, HFK Třebíč a TJ Spartak Třebíč, kde zástupci dodavatelské firmy přístroje předvedou zaměstnancům a proškolí je. Společnost AED Line poskytuje kompletní servis přístroje. Zákazníky on-line upozorňuje na nutnost výměny baterie a zabezpečí dodání nových elektrod (po použití přístroje zdarma). První defibrilátory od jiného výrobce město již v minulosti zakoupilo pro zimní stadion a strážníky městské policie. A právě strážníci díky tomuto přístroji již zachránili na Soukopově ulici život staršímu muži.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk