Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Starosta Černý za katrem

27.02.2014

HROTOVICE - Policie České republiky získala v Hrotovicích nové, důstojnější prostory pro výkon své služby včetně cely předběžného zadržení. Jejich oficiální název zní Kontaktní a koordinační centrum I. Pobyt za mřížemi jeho nové cely si několik minut po slavnostním přestřižení pásky jako první vyzkoušel starosta Rouchovan Vladimír Černý.


Spíše jako na recepci útulného rodinného penzionu než na stanici policie si zřejmě bude připadat každý, kdo vstoupí do nově upravených prostor obvodního oddělení Policie ČR v Hrotovicích. Interiér stavby z konce 70. let prodělal zásadní modernizací. Vstupní místnost centra však není hotelovou recepcí, ale čekárnou, vybavenou sociálním zařízením pro veřejnost, pamatováno bylo v tomto směru i na vozíčkáře. Nechybí ani dětský koutek a přebalovací pult pro případ, že svou věc přijde na služebnu vyřizovat maminka s malými dětmi. K projednání záležitostí, kvůli kterým budou občané na policii přicházet, je k dispozici oddělená jednací místnost, připomínající malý útulný obýváček. „To je také smysl Kontaktního a koordinačního centra a služba pro občana, který přichází třeba i různým způsobem traumatizován. Abychom, když vstoupí do služebny obvodního oddělení, se mu to snažili nějakým způsobem zpříjemnit . Aby jeho trauma nebylo až tak veliké. I toto příjemné prostředí má příznivý vliv na psychiku člověka a další jednání o jeho záležitosti. Není to zatím běžná součást služeben, ale snažíme se v rámci Policie ČR zřizovat tato kontaktní koordinační centra,“ vysvětlil vedoucí územního odboru PČR v Třebíči Petr Tomášek.

Hlavní místnost centra vybavená počítači slouží policistům pro dozorčí službu. Provozně je budova uzpůsobena tak, aby se dopadený pachatel trestného činu na chodbách nepotkal s poškozeným. Nechybí spisovna, sklad zbraní a střeliva, zvláštní služební vchod a krátkodobá cela pro přestupníky, kterou v minulosti policisté v Hrotovicích také nedisponovali. Toto typické zařízení represivní složky státní moci zaujalo jednoho z účastníků slavnostního otevření centra rouchovanského starostu Vladimíra Černého. Neodolal, vstoupil, zaklapl za sebou mříž a z polohy čerstvě zadrženého funkcionáře veřejné správy s humorem sobě vlastním glosoval svoje životní poznání: „Člověk pro to musí něco udělat, když to chce v tomto státě dotáhnout v politice hodně vysoko.“ Nepochybně tím narážel na vězeňskou zkušenost našich prezidentů či ministrů. Zkrátka, zkusil to také, tento dvakrát neúspěšný kandidát ve volbách do senátu i do dolní komory parlamentu. Svůj dobrovolný pobyt za mřížemi však Černý omezil jen na krátkou chvíli fotografování a pak už pokračoval s pozvanými hosty v prohlídce přívětivějších prostor centra. „Ještě by to tady chtělo polepit fotkami a vyvěsit nástěnné kalendáře,“ poradil starosta Černý, který byl ve středu v opravdu dobrém rozmaru.

„Jsme rádi, že pro veřejnost i policisty se zázemí tady změnilo. Jedná se vlastně o přenesení Koordinačního centra z Třebíče, ze starého obvodního oddělení na Bráfově ulici, sem do Hrotovic,“ řekl vedoucí obvodního oddělení Policie ČR v Hrotovicích Jaroslav Haza.

A proč se kontaktní a koordinační centrum policie přesunulo z Třebíče právě do nejmenšího města okresu? „Já si myslím, že je to takto v pořádku, protože zdejší obvodní oddělení bude fungovat v blízkosti obcí a zařízení jako jsou Slavětice, rozvodna Slavětice, Rouchovany, Dukovany, jaderná elektrárna. Migrace obyvatelstva a návštěvnost tohoto regionu je veliká, a proto si myslím že si to zaslouží nejen Hrotovice, ale i zmiňované obce,“ dodal Petr Tomášek. Zájemci si nové prostory hrotovických policistů budou moci prohlédnout během Dne otevřených dveří 5. 3. od 8 do 17 hodin.

Autor: Starosta Černý za katrem
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk