Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Starý vodojem nasaje místo vody turisty

03.07.2014

TŘEBÍČ - Vodojem u Kostelíčka na třebíčské Strážné hoře patří k dominantám města. Vodaři stále využívají jeho podzemní část, ale část nadzemní leží ladem. To se má ale v nejbližší době změnit. „Od napojení Třebíče na moderní vodárenskou soustavu je vodojem prázdný,“ říká ředitel třebíčské divize VaS Jaroslav Hedbávný.


S Jaroslavem Hedbávným stoupáme po schodišti k vrcholu vodojemu. Najednou se před námi objevuje obrovská díra do samotného srdce vodojemu. „Tady byla voda,“ ukazuje Jaroslav Hedbávný do potemnělého kruhového prostoru. „Naše představa je taková, že v první fázi vodojem opravíme, a druhá fáze, na kterou se těšíme, je, že tu vznikne expozice zviditelňující vodárenství,“ nastínil ředitel. Mělo by to vypadat tak, že v každém mezipatře bude prezentována jedna etapa vývoje třebíčského vodárenství. „A tady nahoře bude finále. Vlastní vodojem bude přístupný veřejnost a počítáme tu s nějakou audiovizuální projekcí o vodě a o vodárenství.

Celý projekt už je připraven a nyní se vyřizuje stavební povolení. To znamená, že na podzim by se mohlo začít pracovat. „Chtěli bychom, aby to bylo hotovo nejpozději v pololetí příštího roku, protože v té době budeme zrovna slavit sedmdesát let od zprovoznění heraltického vodovodu,“ nastínil Hedbávný.

Na Kostelíček se budete moci dostat už dříve, a to nejpozději v září. „Chceme opět udělat Den nebo Dny otevřených dveří, neboť naposledy se to setkalo s velkým zájmem. Chceme, aby lidé viděli vodojem ještě v surovém stavu, než se začne pracovat,“ říká ředitel VaS.

Během prací ve vlastním vodojemu se bude rekonstruovat i plošina na jeho vrcholu. „Musí tam proběhnout několik zásadních změn. Prvním krokem je, že se antény na plošině přesunou výše, dále musí být vyměněna dlažba a do třetice je to výměna zábradlí, které neodpovídá bezpečnostním předpisům,“ popsal Jaroslav Hedbávný.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk