Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Státní silnice bude rozkopaná celé prázdniny

05.06.2014

MARKVARTICE, ŠTĚMĚCHY - S asi největšími dopravními komplikacemi spojenými s opravou silnice I/23 musí počítat občané Markvartic u Třebíče. Leží totiž v úseku, který bude alespoň po dobu rekonstrukce propustků pod obcí a u Veverky, naprosto odříznut od pohodlného dopravního spojení. Průjezdné zůstanou jen silnice, které jsou pro nákladní auta a autobusy nevhodné. Podle starosty Markvartic Vlastimila Klusáka, který se snaží společně s dodavatelem stavby najít co možná nejjednoduší objízdnou trasu pro autobusy, jde ale o komplikace, které se vyplatí přečkat. „Nová silnice za to stojí,“ říká.


„Se zástupci společnosti Strabag už jsme projížděli okolí a hledali jsme nejvhodnější objízdné trasy. Jednou z možností je spojovačka z Chlístova, ale ta je v dost špatném technickém stavu. Na silnici z Rokytnice je zase dost problematický úsek okolo koupaliště. Žádné konkrétní trasy jsme proto prozatím nestanovili. Je domluveno, že se autobusy na naši novou autobusovu zastávku dostanou. Jakým způsobem, to se ještě bude řešit,“ dodává starosta s tím, že se objížďky budou přizpůsobovat průběhům prací a zřejmě bude alespoň po jistou dobu možné jezdit přes Čechočovice.

„Záleží na dodavateli, jak si určí harmonogram prací a jak si dojedná objížďky. My jsme si pouze stanovili podmínku, že se nesmí jezdit po zfrézovaném povrchu,“ říká k plánům oprav ředitelka ŘSD Marie Tesařová.

Uzavírka asi šestikilometrového úseku silnice první třídy mezi Červenou Hospodou a Veverkou začne už 16. června a potrvá pravděpodobně do konce září letošního roku. Jde o akci, kterou Ředitelství silnic a dálnic Jihlava plánovalo už delší dobu. Její součástí byla také nedávná oprava úseku třebíčské Pražské ulice po křižovatku na Poušov. Celkové náklady na akci se pohybují okolo šedesáti milionů korun. „Prakticky každý rok opravujeme nějaký úsek této silnice. O tom, který to bude, rozhoduje výsledek diagnostického průzkumu. Ale protože se musí nejprve udělat projekt a vyřídit stavební povolení, chvilku to trvá,“ vysvětluje Marie Tesařová. Pro Horácké noviny okomentovala i situaci ohledně případné opravy úseku přes Štěměchy. Oprava silnice měla následovat až po vybudování kanalizace v obci, jenže stále není vybraný ani zhotovitel kanalizace. A společnost, která získala zakázku na opravu silnice už nechce čekat. „Minulý týden se na nás obrátil dodavatel, abychom jednali o ukončení smlouvy, protože se zásadně změnily okolnosti. Akce měla probíhat loni a letos a vypadá to, že se letos ani nezačne. Všechno mělo probíhat v koordinaci s akcí vodařů. Ti ale museli soutěž zrušit. Tím pádem jsme blokovaní i my. Zvolili jsme proto náhradní řešení. V letošním roce silnici alespoň provizorně opravíme, protože přes zimu už bysme to vůbec neudrželi. Lidé si poměrně oprávněně na stav silnice stěžují, závady ve sjízdnosti jsou velké. V nejhorším úseku uděláme velkoplošnou výspravu, odfrézujeme obrusnou vrstvu a položíme novou, i když víme, že ji budeme muset rozkopat.“

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk