Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Sto let od vzniku republiky XL.

30.10.2018

V letošním roce si připomínáme sté výročí vzniku Československa. Zásluhu na vzniku státu, který se zrodil na troskách Rakouska-Uherska a z krve první světové války, nemají jen osobnosti jako Masaryk, Beneš, Kramář…, ale i statisíce českých a moravských vojáků, bojujících jak na straně císaře, tak na straně legií. Pomníčky snad v každé vesnici Třebíčska dodnes připomínají jména těch, kteří se nedožili, archívy a kroniky i jména těch, kteří se vrátili. Pojďme si připomenout jména a osudy některých z nich.


Příběh amerického Moraváka

Den předtím, než na evropském kontinentu vypukla první světová války, tedy 27. července 1917 se na odlehlé farmě v americkém státě Montana narodil Stanley Vejtasa. Jeho děda se narodil 15. října 1855 v Boňově u Jaroměřic nad Rokytnou. V roce 1880 opustil Evropu a vydal se do Ameriky. Usadil se v Severní Dakotě.

Stanley, přezdívaný Swede (Švéd, protože byl bloňďák po své norské matce), se vždy chtěl stát letcem a šel si za svým cílem. Vystudoval námořní akademii a stal se pilotem střemhlavých bombardérů Douglas SBD Dauntless. Sloužil na letadlové lodi USS Yorktown.

Přišel 7. prosinec 1941 a Vejtasa putoval do bojů. Víme, že v březnu 1942 bojoval u břehů Nové Guiney. O dva měsíce později, 7. května 1942, vypukla známá námořní bitva v Korálovém moři. Vejtasa byl u toho a hned první den se podílel na potopení lehké letadlové lodi Šóhó.

O den později se letka Dauntlessů dostala do křížku s japonskými stíhačkami Zero. Těm byly americké střemhlavé bombardéry nerovným soupeřem. Stanley Vejtasa a jeho palubní střelec Walter Schindler se snažili všemožně manévrovat, aby rychlému a obratnému Zeru unikli. Brzy se však připojilo další Zero a po další chvíli ještě třetí. Situace byla opravdu kritická. V té chvíli se Vejtasa dostal za ocas jednoho Japonce a krátkou dávkou z kulometu ho sundal. Chvíli na to se mu podařilo sestřelit i druhé Zero. Třetí Japonec se však nehodlal vzdát a za každou cenu chtěl své druhy pomstít. Pokusil se dokonce i o taran. Levým křídlem narazil do Vejtasova letadla. Dauntless srážku přežil, Zero ovšem ne a zřítilo se.

Na mateřskou loď se vrátil Vejtasa jako hrdina. Vyznamenán byl Námořním křížem a převelen k námořním stíhačům. Začal létat z paluby letadlové lodě USS Enterprise na letounech Wildcat a během bitvy na ostrově Santa Cruz sestřelil sedm japonských letadel (26. října 1942). V roce 1943 byl stažen z bojiště a stal se instruktorem.

Stanley Vejtasa se zúčastnil i korejské války jako důstojník na lodi USS Essex, po válce byl pak velitelem lodí USS Firedrake a USS Constellation. Od námořnictva odcházel v roce 1970 jako velitel letecké základny Miramar. Zemřel 23. ledna 2013.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk