Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Stromy utrpěly, ale zvěř si na jejich větvích pochutná

13.02.2017

Třebíčsko (ap) - Zlomy stromů a větví, především na okrajích lesů a leckde brutálně poničené ovocné stromy podél silnic jsou vzpomínkou na škody, které způsobila námraza před Vánoci 2016 a na začátku roku 2017.


Ke vzniku námrazy přispělo jihovýchodní proudění, nízká oblačnost a mrznoucí mlhy. Při zesilujícím jihovýchodním větru tyto mlhy houstly na jihovýchodním návětří Vysočiny. Tloušťka námrazy dosáhla 3-4 cm, ojediněle v extrémních lokalitách i kolem 8 cm), přitom námraza se tvořila i ve výše položených oblastech Znojemska.

Kalamitní dříví

Na Třebíčsku bylo námrazou v období kolem Vánoc postiženo 7500 m3 dříví státních lesů, spravované podnikem Lesy ČR. Nejvíce byly poškozeny dřeviny, konkrétně borovice a smrk. „Jedná se spíše o jednotlivé stromy a zlámané větve. Místa po těžbě tedy osázíme vhodnými dřevinami, větve odklidíme a předáme samovýrobcům,“ informovala tisková mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Porovnáme-li lokality v našem regionu, pak na Náměšťsku bylo postiženo 2 100 m, na Moravskobudějovicku a Jemnicku pak dohromady 1200 m3. Kalamitní dříví je rozptýleno po lesích, k masivnímu rozvrácení porostů nedošlo. Protože se jedná o zimní období, nejedná se o nic mimořádného. Odhadovaný objem námrazou poškozeného dříví představuje na Třebíčsku měsíční objem plánovaných těžeb, v dalších uvedených oblastech nevybočuje objem postiženého dříví ve srovnání s běžnou těžbou z průměru.

V současné době již kalamitní dříví zpracovávají těžební společnosti. „Část poškozených smrků také využijeme na přípravu obranných opatření na kůrovce,“ dodala mluvčí Jouklová. Dříví bude bez problémů zpracováno do konce května. Jedná se spíše o jednotlivé stromy a zlámané větve. Místa po těžbě lesáci osázejí vhodnými dřevinami, větve odklidí a předají samovýrobcům.

Silničáři: Je to v pohodě

Ani silničáři nehodnotí současná poškození stromů námrazou nijak dramaticky. „Před dvěma lety to bylo katastrofální a letos nebylo skoro nic, větve, které popadaly, se odhrnuly nebo jsou na příkopech. Úklid budeme dělat, až opadne sníh, ale škody jsme nezaznamenali,“ konstatoval mistr údržby Alois Rouš z cestmistrovství Náměšť. Mladé stromky poškozené na Silvestra 2016/2016 byly obnoveny výsadbou za nové stromy. Na Náměšťsku silničáři ale nezaznamenali polámané stromy na nové výsadbě. „Myslivci nás žádali o kůru pro zajíce a pro zvěř, proto také necháváme ulomené větve ležet a budeme je odklízet až zjara, v březnu,“ dodal Rouš.

Třebíčsko je na námrazu náchylné

Českomoravská vrchovina je pro tvoření námrazy obzvláště náchylná. Důvodem je vzestup vzduchu při proudění od jihovýchodu. Zejména v polohách nad 400-500 metrů pak dochází ke vzniku námrazy. Největší intenzita tvorby námrazy přitom zpravidla bývá v polohách kolem 600 až 700 metrů na Jihlavsku, Žďársku a Třebíčsku. Naopak, překročíme-li vrcholové partie Českomoravské vrchoviny směrem na severozápad, je patrný výrazný zlom, kdy už v závětří tvorba námrazy nepokračuje nebo s výrazně nižší intenzitou.

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk