Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Suchardova druhá povídková knížka: Ryby v soli

21.05.2020

HROTOVICE (ap) - Ryby v soli, takový název zvolil pro svoji druhou povídkovou knihu, inspirovanou prostředím Islandu, hrotovický cestovatel a fotograf Jan Sucharda. Kniha formátu 115 x 155 mm, se 136 stranami, vázaná v tvrdých deskách a s laminovaným potahem vyjde 1. června.


Suchardova první povídková kniha nazvaná Setkání, s podtitulem povídky z Islandu, obsahující osmnáct příběhů na rozhraní reality a fantazie vyšla v loňském roce. Její hrdinové se v ní setkávají s všedními i nečekanými situacemi, ale také se svými představami, se svou minulostí a možná i budoucností.

Knížka Ryby v soli volně navazuje na Suchardovu beletristickou prvotinu. Přináší opět osmnáct nových příběhů inspirovaných Islandem. Jsou to povídky velmi specifické. Každá je jiná, a přece všechny cosi spojuje. Je to jejich způsob vidění světa, hlubší vnímání souvislostí a toho, co se skrývá pod povrchem věcí, vidění, které rozechvívá a možná i znejisťuje čtenáře.

„Povídky jsem psal loni v létě a na podzim, asi tři nebo čtyři vznikly přímo na Islandu – za bílých nocí, když jsem seděl v kempu před stanem a ťukal je do notebooku. Stejně jako v první knížce Setkání, tak i zde – se každá povídka odehrává na nějakém konkrétním místě Islandu. A těch míst, která asociují nejrůznější příběhy, je na Islandu nepřeberně, takže v té první knížce Setkání nebyla zdaleka vyčerpána všechna, ostatně ani teď ne. Jsou tam ještě mnohá místa, kde by se dalo parafrázovat ono hic sunt leones, tedy území, kde sice nežijí lvi, ale evokují příběhy, které jen čekají na své zaznamenání na papír,“ prozradil autor.

Island je především zemí, jejíž krajina doslova ohromí naprostou většinu návštěvníků. Z putování po ostrově si lidé odnášejí nepřeberné množství obrázků v mobilech, fotoaparátech či ve své paměti. Ale jen málokdo pohlédne „za oponu“, do života Islanďanů a jejich uvažování, do tisícileté historie plné zápasů o přežití v „boji“ s nemilosrdnými přírodními silami. Tento boj, spolu s duchovním odkazem prvních přistěhovalců, se otiskl i do myšlenkového světa a chování současných obyvatel ostrova. Mnozí berou jako samozřejmost události a jevy, které se racionálně uvažujícímu Evropanovi vymykají z jeho chápání.

A právě knížka Ryby v soli, stejně jako předchozí Setkání, nabízí čtenáři možnost poodhrnout oponu a vidět tak mnohem víc, než jen barvy a tvary krajiny, které se mu rozprostřou před očima při návštěvě ostrova nebo při pohledu na fotografie v knihách, v prospektech cestovních kanceláří nebo na internetu.

Knížka bude k dostání u všech dobrých knihkupců i v internetovém knihkupectví a její doporučená cena činí 170 korun.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk