Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Suché jehly, maliny, ostružiny a cukety E. Ranného

21.07.2014

Třebíč (ap) - Grafický list třebíčského výtvarníka Emanuela Ranného tištěný technikou suché jehly je jedním ze dvou výtvarných motivů na pozvánce, kterou zve sdružení grafiků Hollar na každoroční přehlídku nové tvorby svých členů. Výstava bude zahájena ve středu 23. července v 17 hodin v Galerii Hollar na Smetanově nábřeží v Praze.


Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR patří k našim nejstarším a nejvýznamnějším uměleckým sdružením. Po celou dobu své existence se významně podílelo na utváření moderní české kultury. Bylo založeno již v roce 1917, ještě před vznikem Československa s cílem podpořit rozvoj českého umění, především volné umělecké grafiky. Do svého názvu přijalo jméno slavného českého rytce Václava Hollara (1607–1677). Iniciátorem vzniku SČUG HOLLAR byl v té době světově známý grafik F. F. Šimon, k němuž se připojila řada dalších významných českých umělců, jakými byli M. Švabinský, V. Preissig, F. Kupka, V. Stretti, Z. Braunerová, F. Bílek, J. Konůpek a další.

Jako každoročně, i letos budou členové Hollaru na své kolektivní výstavě prezentovat ukázky ze své nové tvorby. Slovo – nové - přitom může znamenat nejen nově vzniklý v určitém čase, ale také ve smyslu - překvapivé, neobvyklé. Očekávat lze spíše to první, protože výstavy se zúčastňují zavedení zkušení grafici, kteří mají hledání vlastního výrazu již dávno za sebou. Mnohým naprosto stačí rozhojňovat již dosažené a udivovat technickými finesami svých grafik. Lze tedy očekávat, že vystavená díla potvrdí virtuózní kresebnou lehkost, řemeslnou preciznost a jistotou výtvarného projevu již zavedených umělců.

Fakt, že se grafický list výtvarníka z malého moravského města objevil na pozvánce spolku, který má odedávna své sídlo v Praze, zároveň znamená jistou prestiž pro jeho autora, občana z třebíčského Nehradova, který v současné době vystavuje v polské Lodži, v Portugalsku a připravuje svou výstavu v Českém centru v Paříži. „ALE! Zahrádka mne baví víc. Mám 35 keříků rajčat, sedm druhů. Maliny zrají, ostružiny se chystají, cukety...,“ pochlubil se svými výpěstky z těchto dní grafik-zahrádkář Emanuel Ranný.

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk