Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Sv. Jana vystřídal trpaslík

05.08.2019

STAŘEČ (pch) - Nádherně barevně vyvedený trpaslík zdobí od začátku týdne most přes Stařečský potok ve Starči. Rychle se stal v obci atrakcí. Stojí totiž na místě, kde ještě v prvních minutách letošního roku stávala socha sv. Jana Nepomuckého.


„Je to skvělý nápad. Třeba už někoho trkne, že by se po více než půl roce mohlo s tím mostem něco dělat,“ řekl nám jeden z občanů Starče, který kolem trpaslíka procházel za nákupem.

„Nevím, kdo ho tam dal. Prý se to ví, ale nechtějí mi to říct,“ prozradil starosta městyse Čestmír Linhart a dodal: „Byl bych tomu člověku na to dal i nějakou korunu. Mně se to líbí.“ Starosta také uvažuje o tom, že provizorní prkenné zábradlí na mostě nechá natřít veselými barvami, aby s trpaslíkem ladilo. „Nevěřím, že správa a údržba silnic v nejbližších letech zábradlí opraví,“ dodal.

Socha sv. Jana Nepomuckého skončila v potoce o silvestrovské noci poté, co do ní narazil nezodpovědný řidič. Při havárii bylo poškozeno i zmiňované zábradlí. A kdy se socha na most vrátí? „To vůbec netuším,“ uvedl Čestmír Linhart s tím, že nyní se čeká na zprávu od restaurátorů a pak se ke všemu budou vyjadřovat památkáři. Trpaslík s pivním sudem je pravděpodobně i důsledek toho, že u nás všechno tak dlouho trvá. Stát se to v době baroka, kdy socha vznikla, bylo by to opraveno nejspíš do týdne. Ovšem při naší byrokracii lze počítat s tím, že absurdní dvojice sv. Jan Sarkander a trpaslík bude most ve Starči zdobit ještě dlouho.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk