Horácké novinyVychází každý týden v úterý a v pátek. Objednávka předplatného

Svatého Jana čeká stěhování

06.10.2011

Římov - Na konci obce (směr Čáslavice) při vjezdu do zemědělských objektů stojí barokní socha sv. Jana Nepomuckého. Dlouho ale nebude. Už dnes můžete u nedalekého rybníka vidět nový základ pro tuto sochu. Stěhovat se bude, až obec bude mít stoprocentně potvrzenou dotaci.


CARMEN
„Socha původně stála u rybníka. V roce 1934, když se dělala silnice, se socha přemístila. Pak tam vznikl vjezd do družstva a socha se ocitla na nedůstojném místě,“ popsal peripetie svatého Jana starosta Římova Rostislav Novák.

V praxi to znamená, že Jan se posune zhruba o čtyřicet metrů. „Původně jsme chtěli sochu umístit na hráz rybníka, ale to se nelíbilo památkářům. Ti ji chtěli na původní historické místo. Jenže tam byl zase problém se silničáři, takže jsme museli najít kompromis,“ nastínil starosta.

Jak již bylo řečeno, čeká obec na dotaci. Z té se nebude financovat jenom přemístění sochy, ale také její oprava. „Do konce roku to musíme zvládnout. Socha se prvně převeze a opravovat se bude na novém místě,“ uvedl Novák. Celá akce má přijít na zhruba sto deset tisíc korun.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk