Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Svatý Martin přijede na náměstí už zítra

09.11.2015

Třebíč (red) - Příjezd sv. Martina na koni bude vyvrcholením Svatomartinských slavností, připravovaných na středu 11. listopadu v Třebíči.


Průvod vyjde v 16.30 hodin z Martinského náměstí u severní lodi kostela sv. Martina, projde Hasskovou ulicí na Karlovo náměstí. Okolo Malovaného domu projde po horní straně náměstí a u sochy Cyrila a Metoděje přejde na dolní stranu. Po dolní straně pak dojde až k Jihlavské bráně, zatočí před radnici a potom přejde k pódiu na západní straně plochy náměstí naproti radnici. Celá trasa průvodu povede po vozovkách, ne po chodnících.

Už v 11.11 hodin bude ale zahájen celodenní program na Karlově náměstí, o který se postarají skupiny historického šermu. Ve vystoupeních se budou střídat také historická hudba s divadlem pro děti a taneční skupina. Po Martinově příjezdu nebude chybět ani pasování malých rytířů, cimbálová muzika a v 18.30 ohňostroj. Po něm zahraje dobová muzika s keltskými kořeny.

V kostele sv. Martina se v 16 hodin koná mše svatá ke svátku patrona kostela, po které bude následovat v 17 hod. varhanní koncert. Zájemci si budou moci v kostele prohlédnout vyobrazení sv. Martina na nástropních freskách a navštívit opravený kůr i nové třímanuálové varhany, které dokončuje varhanářská firma z Krnova do původní barokní skříně. Ovládání nástroje se vrátilo k mechanické hrací i rejstříkové traktuře, kterou prověřil čas. Navíc bude možno rejstříky ovládat i elektronicky, což usnadní hru zvláště při koncertech. Sbírka na varhany vynesla v měsíci červenci 2015 částku 18 370 Kč. Také ve středu bude možné zakoupit Adopční certifikát na konkrétní varhanní píšťalu, svatomartinské oplatky a puzzle třebíčského betléma v prostoru pod věží.

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk