Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Mistr FRANTA podepisuje smlouvu, kterou Třebíči daroval svá díla.
(foto: Arnošt Pacola)

Světové umění míří do Třebíče

07.05.2014

Třebíč - Světoznámý malíř, třebíčský rodák František Mertl (16. 3. 1930), podepisující své obrazy FRANTA, pobýval v Třebíči začátkem týdne na oficiální návštěvě. Do Třebíče přijel v souvislosti s přípravou stálé expozice svých děl, která by měla vzniknout v nově připravované městské galerii v prostorách Národního domu na Karlově náměstí.


Umělec, žijící již více než padesát let v Provence v městě Vence, se prosadil mezi špičku současného francouzského malířství. Ve svých obrazech, kresbách a plastikách inspirovaných mnoha cestami po zemích Afriky tematizuje především kontrast života lidí přírodních národů a moderní technické civilizace. Vystavoval ve významných galeriích od Paříže po New York.

K jeho přátelům patřily takové osobnosti jako malíř Pablo Picasso, Max Ernst, Joan Miró nebo britský romanopisec Graham Greene. Třebíči hodlá darovat kolekci svých děl a po roce tedy přijel z jižní Francie projednat všechny podrobnosti darovací smlouvy, podle kterých by město získalo více než tři desítky děl v ceně 450 150 eur.

V pondělí Mistr FRANTA navštívil koncert Michala Prokopa a v úterý besedoval s třebíčskými výtvarníky, kde poodhalil okolnosti přípravy svého daru. „Vybrat kolekci prací nebylo lehké, jejich výběr není ještě definitivní. Udělal jsem návrh a myslím, že v něm ještě dojde ke změnám. Protože u opěrných bodů ve své práci člověk nemůže říct - toto je lepší než toto. Buďto to podepíšu, nebo to hodím do koše. Ale snažil jsem se najít věci, které v tom daném momentě pro mě byly důležité, i když to třeba nejsou ta největší plátna,“ řekl Mertl.

Mezi uvažovanými díly je asi šest nebo sedm velkých pláten. Jeden obrazový triptych má rozměry pět a půl krát dva metry. „Pak jsou tam i další obrazy o ploše asi čtyři metry čtvereční. Přijede za mnou doktorka Dohnalová a výběr upřesníme. Mám i nové věci, které nerad hned pouštím z ruky. Vždycky čekám tři čtyři měsíce, jestli opravdu obstojí. Celkem to bude asi 40 děl, vybral jsem i některé plastiky, ale jsou to originály vypálené v hlíně. Bronzová socha mezi nimi zatím není,“ vysvětlil Mertl. Bronzový odlitek sochy by nebyl levnou záležitostí, ve Francii za něj Mertl platí slévárně nedaleko svého ateliéru deset tisíc eur.

O celosvětovém zájmu o Mertlovo dílo svědčí fakt, že dostal nabídku i na vystavování v Číně. „Byl jsem zájmem Číňanů velmi překvapen. Měl jsem loni výstavu v Singapuru, kterou navštívili i čínští galeristé, zajímali se o moji práci a říkali, že se na ni jednou podívají zblízka. Když mi to sdělovala singapurská galeristka, tak jsem si říkal, že je to jen taková zdvořilostní fráze. Jenomže za čtyři měsíce oni opravdu přijeli do Paříže! A z Paříže mi volali, že by rádi viděli můj ateliér. Přijeli ke mně, celý den se mi vrtali v ateliéru a odejeli s tím, že chtějí uspořádat moji výstavu v Národním muzeu v Pekingu a Šanghaji. Přiznám se, že tomu dost dobře nerozumím, že zájem o moji práci jde z této strany. Jestliže ale jejich galerie zajistí vše od a do zet, tak samozřejmě budu s výstavou souhlasit. Mám asi 60 až 80 prací, které by mohly do Číny odejet, ale musely by se vrátit před mojiw výstavou v Ostravě v červnu příštího roku,“ dodal Mistr Franta.

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk