Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Svíčku zapálila Capella Ornamentata

04.12.2014

Náměšť nad Oslavou (ju) - Adventní čas zahájil v zámecké knihovně soubor Capella Ornamentata sváteční hudbou z 16. století. Soubor, který v roce 2007 založil Richard Šeda, nejenže hraje duchovní hudbu 16. a 17. století, ale hraje ji také na dobové nástroje. Posluchači tak mají možnost si starou muziku užít co nejvěrněji tomu, jak ji poslouchali naši předci.


Zakladatel souboru a umělecký vedoucí Richard Šeda a Miroslav Kůzl hrají na cinky, což jsou na pohled velmi jednoduché dřevěné nástroje připomínající trošku antilopí rohy. Přestože jsou vyrobené ze dřeva, zvuk se v nich vytváří v poměrně miniaturním ná- trubku, čímž je řadí mezi žesťové nástroje. Jejich zvuk je pak podle toho jasný a přitom měkký a líbezný. Trošku poeticky je přirovnáván k paprsku slunce pronikajícímu skrz mračna. Nelze než souhlasit.

Další dva členové souboru Ondřej Sokola a Pavel Novotný hrají na sackubuty, které by laik na první pohled nerozeznal od pozounu. Podobný je také samozřejmě jejich zvuk.

Jan Klimeš dul do nástroje, který je předchůdcem fagotu. Největší jeho rozkvět byl mezi roky 1550 a 1700, potom ho vytlačil barokní fagot.

O zpěv se staral tenorista Jan Němeček, který u jedné skladby přidal buben.

Ansámbl uzavírá Jiřina Dvořáková, která se bohužel celý koncert skrývala za tělesem varhan, odkud občas pouze vykoukla.

Adventní čas tedy začal a plná knihovna náměšťského zámku si to krásně užila. Díky excelentnímu výkonu Capella Ornamentata a jejich dobovým nástrojům to bylo krásné vykročení do času, kdy se máme připravit na příchod mesiáše. A tak si spolu s Janem Němečkem můžeme zanotovat: …Boha Otce chvalme, že nám Syna svého jednorozeného dal na vykoupení národu lidského.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk