Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Takhle se vede nejkrásnější válka

14.03.2018

Budišov (ap) - Víte, jak mohou ženy donutit své muže, aby přestali s věčným válčením? Tím, že se s nimi odmítnou milovat. Taková je hlavní myšlenka hry Nejkrásnější válka, kterou před lety na motivy z antického Řecka napsal náš oblíbený kreslíř Vladimír Renčín a nyní ji nastudoval Ochotnický divadelní soubor Budišov.


Hra měla premiéru v sobotu 10. března a první reprízu hned následující neděli v budišovském kulturním sále. Zasvěcení vědí, že antická dramatika se nevyznačuje jen závažnými hrami, řešícími otázky života a smrti, ale stejně hodnotné jsou i antické komedie. Mezi jejich nejznámější autory patří Aristofanes. Jeho komedie Lysistrata z roku 411 př. n. l., pojednává o tom, jak ženy vezmou „věci veřejné“ do svých rukou a za pomoci svých ženských předností donutí muže, aby zanechali nesmyslného válčení a věnovali se věcem opravdu užitečným.

Byla to doba, kdy běsnila Peloponéská válka mezi athénským námořním spolkem, vedeným Athénami, a peloponéským spolkem, jehož vedoucím státem byla Sparta. Zanedbané vinice, neopravené domy, osamělé ženy a muži neustále někde na válečných výpravách. Ano, taková byla tehdy situace ve starém Řecku, kterou se athénské ženy rozhodnou nadále netolerovat a bojovat proti ní. Řešení je prosté – nebude sex, dokud se bude válčit.

Sedm žen a sedm mužů na scéně budišovského divadla dokázalo krásně bavit sebe i diváky. Představení nabralo na spádu při obrazu návratu slavně zvítězivších Athéňanů z válečného tažení. Pravda, ti udatní rekové se vraceli domů po měsících válčení poněkud ovínění a s tímto stavem si dokázala mužská část budišovského hereckého souboru krásně vyhrát. Ženské představitelky hry ti „ochmelkové“ ale náležitě dopálili a na dobré představení bylo zaděláno. Nezbývá než doufat, že budišovští ochotníci zavítají do co největšího počtu obcí na Třebíčsku, aby svou hrou a písněmi Jindřicha Brabce pobavili co nejširší publikum.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk