Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Techno dunělo do noci. Ve vsi začínají téct nervy

16.07.2012

Meziříčko - Prokletí malé vesnice na západě Třebíčska pokračuje. Na tzv. Skalákově mlýně se o víkendu odehrála další techno party a lidé z Meziříčka se opět nevyspali. Lidé začínají propadat pocitu beznaděje, protože obecní úřad ani policie jim přes veškerou snahu nejsou schopni zabezpečit poklidný život.


Stejně jako před několika týdny přijíždíme do Meziříčka kolem jedenácté hodiny večer. „Teď je to trochu tišší. Před chvílí tam byli policajti,“ dozvídáme se ve vsi. Monotónní hudba je přesto slyšet a naměřené hodnoty hladiny hluku (v Meziříčku) se pohybují kolem 42 dB (norma pro noc je 35 dB). Za chvíli je všechno jinak. Hudba postupně zesiluje, až osciluje mezi hodnotami 49?55 dB.

Už je toho dost

Dotlouci se na někoho ve vesnici není ani v tak pozdní hodinu velký problém. Spát se tu prostě nedá. „Je to hrozné,“ říká jedna z obyvatelek obce. Hrůzný zážitek si nese už ze sobotního odpoledne, kdy se snažila projet se svým autem z Krasonic do Meziříčka. Cesta totiž vede kolem Skalákova mlýna. „Myslela jsem, že je to moje poslední hodinka. Kolem mlýna se téměř nedalo projet. Před autem se mi pořád motali opilí a zfetovaní lidé. Pokřikovali a mlátili mi do auta,“ popisuje.

I my se vydáváme směrem k areálu, který je od obce vzdálen asi půl kilometru. Silnice kolem mlýna byla tak nějak včleněna do areálu a stala se jeho součástí. I přes zákazové značky tu stojí kolona vozidel a blokuje silnici. Zbývá pouze velmi úzký pruh. V jednom místě měříme. Šířka vozovky (pro oba směry) je tu jeden metr a osmdesát centimetrů. Auta parkují na soukromých loukách, v lese i v poli s obilím. Všude se někdo potácí. Na silnici dokonce stojí i několik stanů. Co kdyby musela do areálu přijet sanitka nebo hasiči?

Tečou nervy

„My níže podepsaní občané obce Meziříčko tímto vyslovujeme rozhodný nesouhlas s činností Obecního úřadu Meziříčko ohledně zajištění pokojného stavu a zabezpečení nočního klidu při pořádání hlasitých hudebních produkcí v Brázdově mlýně, trvajících i několik dní a nocí.“ Takto začíná stížnost lidí z Meziříčka, kterou předali zastupitelstvu obce. Zastupitelé na jejím základě zvažují rezignaci, což může ovlivnit i čtyřapůlmilionovou dotaci z Evropské unie. Zjišťovali jsme, zda může být stížnost Meziříčských oprávněná. Obecní úřad dělá vše, co mu dovoluje zákon. S trochou nadsázky by se tak dalo říci, že místní občané sice pláčou hezky, ale na špatném hrobě.

Klidná dovolená

Krátce po půlnoci provádíme měření i na nedalekém Pacherově mlýně u Želetavy. I zde si majitelka stěžovala na hluk na policii. Hodnoty jsou tu zhruba na hraně normy. Před hodinou prý byly ale vyšší. Penzion na Pacherově mlýně inzeruje klidné a tiché prostředí. Není tedy divu, že lidé trávící tu dovolenou jsou jaksi rozladěni. „Když k nám přijede auto, tak ho neslyšíme. Teď jsme slyšeli neustále jen duc duc duc a nebylo před tím kam utéct,“ říká majitelka penzionu Dana Elis. „Je to šílené. V pátek nám odjeli jedni hosté,“ dodává a ptá se: „Jak se mám bránit?“ Dana Elis je německou občankou a podivuje se nad tím, že je toto u nás vůbec možné. „V Německu by se to stát nemohlo,“ říká jasně.

Policie v akci

Policie na místě řešila například neprůjezdnost pozemní komunikace, parkování a stanování v lese a tři oznámení od občanů na rušení nočního klidu. „Vše se řeší jako přestupek,“ uvedla tisková mluvčí Policie České republiky v Třebíči Marcela Lavická. Policisté navíc na místě zjistili osmnáct osob, které řídily pod vlivem návykové látky, a pět osob řídících pod vlivem alkoholu. „Na místě jsme zadrželi třináct řidičských průkazů a jednu hledanou osobu. Čtyřem řidičům jsme udělili kauce ve výši sedmdesát tisíc korun,“ popsala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Policie též zadržela sedmnáctiletého mladíka, který řídil osobní automobil bez řidičského průkazu a pod vlivem návykové látky. „Policii se snažil ujet. Dopaden byl u obce Horky,“ dodala Čírtková.

Podle Dany Čírtkové nemá policie pravomoc takovouto akci, i když porušuje obecně závaznou vyhlášku obce, ukončit. K takovému zásahu by musela proběhnout společná akce obce, policie a krajské hygienické stanice. „Pak bychom eventuálně mohli vydat předběžné opatření,“ nastínila policejní mluvčí. Podle našich informací se však letos hygienici do Meziříčka měřit nechystají.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk