Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Těpluška, filmový i obrněný vůz

12.10.2017

Třebíč (ap) - Improvizovaný obrněný vagon s těžkými kulomety, připravenými ke střelbě do boků podél železničního náspu a s kanonem, mířícím ve směru jízdy vlaku, to je zvláště pro mužské diváctvo zřejmě nejatraktivnější součást legiovlaku, který v těchto dnech staví na hlavním třebíčském nádraží. Vlak s replikami historických vagonů připomíná zejména sibiřskou anabázi československých legionářů za první světové války.


Poprvé byl improvizovaný obrněný vlak našimi vojáky použit v březnu v 1918 při bojích s německou armádou u železničního uzlu Bachmač. V rámci otevřených bojů čs. legionářů s bolševiky od května 1918 byly obrněné vlaky jedním z nejdůležitějších bojových prostředků naší armády. Pro běžný každodenní život našich vojáků na Sibiři byl ale také důležitý třeba ubytovací vagon – těpluška. Naši vojáci si dokázali tehdy běžný ruský nákladní vagon vylepšit dvojitou podlahou a stěnami s izolací z pilin nebo slámy. Takto upravené vagóny s kamny a palandami na spaní jim pomáhaly přežít krutou ruskou zimu.

Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky.

Pokračování na straně 2.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk