Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Tomáš Rossí, nová šelma, zastoupená ve sbírkách japonského císaře, vystavuje ve Staré tkalcovně

09.08.2018

Náměšť nad Oslavou - 33. ročník festivalu Folkové prázdniny je již minulostí, ve Staré tkalcovně v areálu firmy Habitat však až do 17. srpna potrvá výstava malíře Tomáše Rossího, nazvaná Několik kroků od světla. Vystaveny jsou téměř všechny cykly tohoto vysočinského malíře z posledních let.


Akademický malíř Tomáš Rossí (1955) jen jednou z osobností malířské rodiny z Bystřice nad Pernštejnem. Do výtvarného života vstoupil na počátku 80. let jako jeden z výrazných představitelů nové expresivní malby. Na přelomu 70. a 80. let minulého století totiž vzrušila výtvarnou scénu Evropy přílivová vlna neoexpresionismu, která se také říkalo talská transavantgarda, nová malířská vlna nebo noví divocí. V zahraničí ji také označovali jako Dien neuen Wilden, New Wave, New Image Painting, Nouveau Fauve (Nové šelmy).

V Itálii se vynořili mladí malíři jako Enzo Cucchi, Sandro Chia, Francesco Clemente, v Německu Peter Bömmels, Hans Peter Adamski nebo Jiří Georg Dokoupil. V USA třeba Julian Schnabel, David Salle nebo Mike Kelly. Vzrušení z nespoutaného způsobu malby se přeneslo i do ČSSR, kde právě „tály ledy“ a náhle tu byli třeba „tvrdohlaví“ malíři Jaroslav Róna, Stanislav Diviš nebo Jiří David. Nová šelma se díky jeho eruptivnímu malířskému temperamentu probudila i v Tomáši Rossím. Ten kolem poloviny 80. let pracoval na kolekcích „Masa“ a „Hlavy“, kterými šokoval na Bienále mladých výtvarníků Jihomoravského kraje v roce 1987. Byly to obrazy, jimž předcházela řada studií z kabinetu přírodopisu na Střední zemědělské škole v Bystřici nad Pernštejnem a ovlivnily jeho kreslířskou zručnost. Malíř tehdy maloval dynamicky nanášenými barvami třeba i turisty, kulturisty či gymnasty. Pro větší sdílnost jednotlivých námětů už tehdy Rossí vepisoval do svých obrazů slovní doprovod, třeba – Strč prst skrz krk, Oko do duše okno nebo Coca cola to je ono. To proto, aby, jak sám říkal, …nebylo to umění tak moc vážné…“ Už v roce 1986 Tomáš Rossí vystavoval v Kobe, v Japonsku, v roce 1987 v Toulouse ve Francii…

Od počátku 90. let se Rossího direktní malířský styl zjemnil a malíř se více soustředil na výtvarné kvality svých obrazů. Přešla léta, mládí se vybouřilo a kolem roku 2005 Tomáš Rossí maloval obrazy s duchovní tematikou. Třeba obsáhlý cyklus Sv. František nebo nefigurativní obrazy jako Zjevení, Dělníci na vinici, Madona s dítětem nebo Ukřižování. Přesto, nebo i proto, však například v roce 2015 autor vystavoval své obrazy v Brně i rámci dubnového Měsíce bláznovství.

Ve svých nejnovějších obrazových cyklech vzniklých po roce 2010, které Rossí právě vystavuje v náměšťské Staré tkalcovně, je vlastně hlavní malířovou inspirací voda, vodní krajiny. Namaloval i cykly Slabikář, Zahrady, Stromy a rostliny, Barokní ornament nebo Květiny. Ve všech těchto cyklech malíř rozlévá a roztírá barvy na velkých plochách svých pláten a vychutnává si tak možnosti akvarelových, tedy vodových barev. Ty se rozlévají, svobodně mísí a umožňují prý tak malíři vyjádřit jeho pocity přímo a čistě. K vodovým barvám se Tomáš Rossí obrátil po delší době, kdy maloval poměrně pracnou technikou – barvami, mísenými s papírovou hmotou. Někdo by ale mohl namítnout, že Rossího vodové barvy jsou poněkud nečisté, hnědozelené a špinavé. Inu, jako obvyklá podoba vody v přírodě. Výstava trvající do 17. srpna je přístupná denně od 13 do 17 hodin.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk