Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Tomáše Blažka očarovalo kouzlo Vysočiny

08.02.2019

TŘEBÍČ (ap) - Dvě desítky barevných fotografií krajiny Vysočiny, které vznikaly v průběhu posledních čtyř let, vystavuje v těchto dnech publicista a fotograf Tomáš Blažek v Galerii Předsálí v třebíčském Národním domě.


Mezi snímky výstavy nazvané „Kouzlo Vysočiny“ spatříme typické vysočinské pohledy na dálavy s přízemní mlhou, které v krajině vytvářejí kulisovitě působící prostorové plány.

„Snímky vznikají většinou příležitostně při mých cestách Vysočinou. Jedu, vidím něco, co se mi líbí, zastavím a fotím. Není to tak, že bych jezdil přímo za vybranými motivy. Ale je pravda, že mám některá svá oblíbená místa, kam se třeba i rád vracím,“ řekl Blažek.

Snad nejdramatičtěji působí na výstavě snímek zasněžené krajiny mezi Hybrálcem a Zbornou u Jihlavy. Blažek na ní zachytil traktor, jedoucí se sněžnou radlicí po silnici a před ním jako by u krajnice uhýbá letitá borovice. „Je to místo, které asi fotím nejčastěji. O té borovici se mezi místními traduje, že údajně pamatuje i třicetiletou válku. Jednomu z místních lidí prý zachránila život, když si švédský voják na koni o její větve srazil při pronásledování vaz. Je to zkrátka strom-hrdina, ošlehaný větrem. Je to hezká legenda a pro místní lidi kultovní strom, všichni ho znají. Rád se kolem něho vracím domů, protože je to i nedaleko mého bydliště,“ prozradil fotograf Blažek.

Lokální patrioty zaujme na výstavě třeba i snímek proslulých serpentin silnice nad Horním Smrčným. „Ten jsem vyfotil v době, kdy místní lidé pořádali výstup na kopec Bílou horu nad Radošovem,“ vysvětlil Blažek. K Bílé hoře se člověk dostane například ve směru z Přímělkova k Hornímu Smrčnému, kde ovšem také musí počítat se stoupáním v serpentýnách. Vynaloženou energii ale určitě vynahradí čistý vzduch a pohled do okolních lesů. Nahoře se les otevírá do volných luk a krásných pohledů na široké okolí. I takové myšlenky či vzpomínky mohou přijít na mysl divákovi, který navštíví výstavu Tomáše Blažka. Slavnostní setkání s autorem se koná 19. února. Výstava je otevřena po-pá od 8 do 16 hodin a potrvá do 24. února.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk