Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Tomio Okamura: Vychovat dobře děti může každý z nás

21.11.2011

Třebíč - Ve středu 16. listopadu se v kulturním centru Pasáž uskutečnil zábavný pořad Tomio Okamury. Mediální známost a velký zájem o jeho knihy a blog naplnily celý sál publikem napříč generacemi. Osu vystoupení tvořilo vyprávění o rodině, gurmánství, partnerských vztazích a sexu. Dále pak vzpomínky na televizní pořad Den D, poměrně emotivní otevřená sebereflexe vlastní identity a závěrečný apel na veřejnost, aby nebyla lhostejná k politice, korupci a výchově svých dětí.


Dramaturgie představila Tomio Okamuru z vícero pohledů. Roli vypravěče zábavných historek a životních zkušeností dobře zvládl. Nesvědčil o tom jen potlesk v sále, ale i průběh autogramiády. Přiblížení japonských reálií bylo v mnoha ohledech zajímavé a nevšední, zvláště pak nahlédnutí do života japonských rodin či života zápasníků sumo. Pořad však jako celek neodpovídal jeho volání po kultivaci veřejného a politického života. Vzpíral se mu už samotný retro charakter obou hostů: Jiří Bláha jako moderátor sváděl hovor k lascivním a chytlavým tématům, jako zpěvák nabídl při polovičním playbacku spíše než imitaci ne vždy zdařilou parodii písní H. Zagorové, J. Korna, K. Zicha, D. Jandy, J. Nedvěda a K. Gotta. Ikona československé diskotékové scény 80. let a normalizační zábavy Vítězslav Vávra vystoupil na playback a při představení svých knižních vzpomínek se vzmohl pouze na to, že v knize popisuje mejdany a sex spjatý s jeho kariérou. Několik rozpaků vyvolal i jinak sebejistý a soustředěný Tomio Okamura. Šťastné nebyly jeho dotazy, zda publikum zná firmu Sony, sport sumo nebo moderátora Ivo Šmoldase. S vyzdvihováním svých moravských kořenů kontrastovalo přiznání, že vlastně neví, jestli je Třebíč ještě v Čechách či už na Moravě. Vysvětlit to lze tím, že Třebíč je pro japonské klienty jeho cestovní kanceláře nezajímavá, ostatně jako jiná města s židovskou kulturou. V rozhovoru pro Horácké noviny dále uvedl, že jeho recepty na řešení krize české společnosti a politiky se liší od těch, co známe např. od J. Krause, A. Babiše či z volebního programu Věcí veřejných. Nechť každý sám posoudí po přečtení jeho poslední knihy „Umění vládnout“.

Není pochyb o tom, že i příště Tomio Okamura přiláká četné publikum. Pokud se však bude chtít přiblížit svým vzorům (např. F. Kafka, A. Mucha, A. Dvořák, V. Čáslavská), tak se bude muset vyhnout hostům chlubícím se cizím peřím či slávou dávno minulou a z toho plynoucí jisté podbízivosti. Tu jako inteligentní, charismatický, zcestovalý a prostředím businessu zocelený podnikatel nemá zapotřebí.

Autor: Viktor Velek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk