Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Festival otevírala skvělá Lenny.
(foto: Petr Chňoupek)

Továrna na zábavu Vysočina Fest přilákala i letos 35 tisíc lidí

10.07.2018

Jihlavský amfiteátr ožil během tří červencových svátečních dnů už 6. ročníkem jednoho z největších multižánrových festivalů v zemi - Vysočina Fest. Ten se díky obrovskému zájmu podařilo potřetí za sebou vyprodat už několik týdnů před konáním akce.


Na třech pódiích se vystřídalo na pět desítek interpretů, na které přišlo během tří dnů kolem 35 tisíc diváků. To byl letošní Vysočina Fest. Opět, podobně jako posledních několik ročníků, se vydařilo počasí, kdy po všechny tři dny bylo krásně slunečno. Také dky tomu byla kapacita areálu opět zcela zaplněna.

„Rozrůstat se nehodláme, tohle je totální strop. Vyprodali jsme po třetí za sebou festival a letos také stanové městečko na atletickém stadionu Na Stoupách, který s areálem festivalu sousedí, se 400 stany a tisícem lidí. Areál je využit na maximum. Stejně jako ubytovací kapacity ve městě a okolí. Dokonce ani my sami jsme nemohli sehnat v Jihlavě ubytování,” pochvaloval si letošní ročník Pavel Vlašín z event oddělení pořádající agentury Yashica .

Ten zároveň poodhalil, co se chystá na další ročník. „Zůstaneme každopádně u mixu toho nejlepšího z československé hudební scény. Půlku line upu už máme hotovou a opět chceme někoho z té top pětky jako je Kryštof, Chinasky, Divokej Bill nebo třeba Jarek Nohavica. Míříme dál. Pokud někdy půjdeme do zahraniční kapely, tak to nebude žádné velké jméno, spíš jen něco pro zpestření.” naznačil Pavel Vlašín.

Zlepšovat je podle něj co v samotném areálu.

„Například cateringové městečko by si zasloužilo zpevněný povrch, protože tráva je už vyšlapaná. Rekonstrukci by si ale zasloužilo celé letní kino,” podotkl Vlašín. Areál je ale nezaměnitelný a jiné místo proto organizátoři pro festival do budoucna nehledají.

Potvrzují to i sami muzikanti. „Atmosféra na Vysočina Festu je pokaždé úžasná. Je to taková naše domácí scéna, protože půlka kapely je z Vysočiny. Lidi byli fantastický. V jedné písničce nám vypadl zvuk a oni ji dozpívali za nás. Má to tady atmosféru a tradici. Lidi jsou zvyklí sem chodit a chodí sem rádi. Stejně tak kapely, což nemluvím určitě jen za nás,” vysvětluje si kouzlo festivalu Jindra Polák, zpěvák a lídr kapely Jelen, která vystoupila na hlavním pódiu ve čtvrtek.

Nezaměnitelnou atmosféru festivalu si pochvalovala také zpěvačka Lenny, která zahrála jako jedna vůbec z prvních interpretů ve čtvrtek odpoledne na druhé stage. „Mně se tady hrálo výborně. Atmosféra byla super, teď v létě hrajeme skoro každý víkend a ne vždycky je ta atmosféra letní, ale dneska se to povedlo celkově. Je krásně a lidi mají dobrou náladu, takže jsem spokojená i já, i když ve stanu bylo před koncertem hrozné dusno, ale to prostě k létu patří,” dodala mladá zpěvačka, která je ve vztahu s raperem Marpem, jenž na festivalu vystoupil den po ní.

V pátek večer úderem půl desáté opanovala pódium hlavní hvězda festivalu - kapela Kabát, která se na festival vrátila po dvou letech a absolvuje s pořadatelskou agenturou Yashica celou letní šňůru. „Jsou to festivaly, které teď v létě budeme jezdit. Máme jich před sebou i s tímto deset. Podle toho jsme taky udělali playlist. Není to klasický koncertní program, ale takový festivalový set. Máme tady proto písničky, které jsme dřív moc nehráli, i ty staršího rázu. Plně jsme se připravovali, abyste si je užili i vy, pamětníci, kteří jste třeba stejně staří jako my,” řekl Vojtek publiku. Kapela během víc jak hodinového vystoupení zahrála své největší hity a předvedla opět úžasnou pódiovou šou, na které opět nechyběly pyrotechnické efekty. Každá z písní měla na sedmi obřích led panelech také vlastní obrazové ztvárnění. Například při písni Starý bar se pódium proměnilo v obří nálevnu se stovkami lahví.

V sobotu patřilo hlavní pódium další letošní festivalové hvězdě - kapele Divoký Bill. Ta mezi lidi vypustila kromě svých největších hitů také obří průhledný nafukovací balón, který putoval do posledního místa naplněným hledištěm. Třídenní mejdan zakončil už v neděli po jedné hodině ranní podobně jako před dvěma lety muzikant David Koller, který převážně ženské publikum v kotli přivedl do varu písněmi své znovuobnovené kapely Lucie a v samém závěru svým největším hitem Chci zas v tobě spát. Areál ale pak dál žil festivalem až do ranních hodin, kdy začal každoroční náročný úklid.

Díky horkému letnímu počasí měli plné ruce práce také stánkaři. Denně se tu totiž vypilo přes 30 tisíc půllitrů piva. Nevím, kolik je tu stanovišť, ale natočím asi tři piva za minutu,” popsala svou práci jedna z výčepních Olga Štrejbarová.

Celý areál hlídalo přes sto členů ochranky, o občerstvení se staralo víc jak 200 lidí, a dění na pódiu a v zákulisí zajišťovalo na 45 lidí. Rozpočet Vysočina Festu už přesáhl 20 milionů korun - nejdražší jsou pódia, aparatura a elektřina.

Vysočina Fest byl prvním z celkem deseti festivalů, které bude reklamní agentura Yashica během letošního léta pořádat. „Na Vysočině děláme ještě Polanka fest v Třebíči koncem července a pak koncertní šňůru Létofest, která navštíví osm krajských měst od Ostravy až po Karlovy Vary a na všech vystupuje Kabát s Chinaski, což je docela husarský kousek, protože Kabát v létě všechna svoje vystoupení absolvuje s námi,” doplnil Pavel Vlašín.

Dodal, že příští rok Kabát slaví 30. výročí vzniku a chystá k jubileu tři mega koncerty. Jestli se stane jejich zastávkou opět také Jihlava, zatím není jasné.

Autor: Jaroslav Šnajdr
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk