Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Tradiční Barchan 303

20.06.2016

JEMNICE (vk) - V neděli 12. června se konala generální zkouška a v pátek sedmnáctého už se jelo naostro. Jemnice má za sebou další Barchan, při kterém se znovu proměnila v jeden velký lunapark. Ale ani tentokrát nechybělo to nejcennější, co se z historického hlediska k oslavám váže.


Jádrem slavnosti je Běh o Barchan. Nejstarší písemná zmínka o konání tohoto běhu pochází z roku 1713. V té době ale už šlo o slavnost zavedenou. Běh čtyř mladíků v kostýmech se koná na základě pověsti o královně Elišce a jejím choti Janovi, který jí po mladících posílá zprávy z bojiště. Samotný běh je vlastně závodem na trati o délce asi 220 metrů. Vítězi náleží plátno - tzv. barchetový náprsník, druhému šátek, třetímu punčochy a čtvrtému myrtový věneček. Následuje zápis do pamětní knihy města Jemnice.

Aby ale vůbec bylo komu zprávy přinášet, musí nejdřív královna Eliška do Jemnice přijet. Slavnostnímu příjezdu je uzpůsobena scéna přímo na zámku. Nechybí bubeníci, zbrojnoši, pážata a koně. Ale nechybí ani publikum, které celé divadelní představení, odehrávající se jakoby v roce 1312, sleduje z pohodlí laviček.

Kolotoče, stánky, ve kterých koupíte od kolíčků na prádlo přes boty a turecký med prakticky cokoli, hlahol a tu a tam i křik, vztekající se děti. Ale pak také koncerty moderní i historické hudby, kostýmované průvody městem, ohňové efekty nebo divadelní a taneční vystoupení. To všechno je jemnický Barchan, který měl letos lákadel připravených víc než obvykle. Tahákem byly třeba vyhlídkové lety vrtulníkem.

Více fotografií na straně 5.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk