Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Známá fotografie trosek A-18 s ohořelým tělem pilota.
(foto: foto archiv HoN)

Tragicky zahynuvšího pilota Peřinu připomínají malá letadla

29.08.2011

Třebíč - V úterý 6. září tomu bude osmdesát let, co se v Lorenzových sadech zřítil letoun Aero A-18 s pilotem Václavem Peřinou v kokpitu. Tuto tragickou událost si letos připomíná městská knihovna spolu s Třebíč Nuclear Model Club výstavou modelů letadel především československých pilotů.


Přestože vernisáž výstavy je naplánována až na 6. září, expozici skvěle vyvedených modelů můžete v třebíčské městské knihovně vidět už od včerejšího dne. Samotná vernisáž proběhne v oddělení pro dospělé již zmiňovaného 6. září v 17.30 hod. Ovšem už v 17 hodin bude v sále hudebního oddělení o Václavu Peřinovi přednášet Jiří Kabát.

K tragické události došlo v neděli 6. září 1931, kdy se v Třebíči konal letecký den pořádaný Moravským aeroklubem Třebíč. Akrobacie Václava Peřiny z 2. leteckého pluku v Olomouci na letounu Aero A-18 měla být vrcholem celého programu. Ovšem zhruba o půl páté odpoledne se najednou aero dostlo do střemhlavého letu a zřítilo se na stráň Lorenzových sadů. Ozval se výbuch a letoun začal okamžitě hořet. Na místě neštěstí dodnes stojí kamenná mohyla.

Václav Peřina se narodil 30. srpna 1906 v Milčevsi u Jičína. Do leteckého učiliště v Prostějově nastoupil 30. září 1925. Pak ho ještě čekala škola stíhačů v Chebu. Po ukončení studia byl přidělem ke 2. leteckému pluku v Olomouci.

Výstava modelů v oddělení pro dospělé Městské knihovny Třebíč potrvá až do 30. září letošního roku.

Autor: Petr Chňoupek,
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk