Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Travič psů se vrátil!

07.03.2013

Mastník - Zdálo se, že na polích a loukách mezi Mastníkem, Starčí a Třebíčí je konečně klid, že neznámý člověk, který tu po léta karbofuranem tráví psy, zmizel. Bohužel, případ z úterý 5. března dokazuje, že opak je pravdou.


Jan Zeibert byl se svojí tříletou fenkou bulteriéra na návštěvě u kamaráda v Mastníku. „Šli jsme na procházku za Mastník,“ popisuje Jan Zeibert. „Šli jsme kolem hasičského areálu nad vepřín a směrem ke Kání hoře a pak jsme se vraceli zpět do vsi,“ říká. Fenka otrávenou návnadu s největší pravděpodobností sežrala u lesíka nad vepřínem. „Když jsme se vraceli do Mastníka, tak už pletla nohama a měla pěnu u huby,“ dodává. To vše se odehrálo kolem 17. hodiny.

Fenku ošetřovala MVDr. Sylva Kobylarzová. „Podle všech příznaků jde o otravu karbofuranem,“ domnívá se veterinářka. Fenka nejhorší atak jedu přežila a podle Sylvy Kobylarzové má velkou šanci se z otravy dostat.

Jan Zeibert celý případ hodlá ohlásit policii. „Zatím jsem u psa, ale na policii se chystám. Určitě tam zajdu,“ říká Jan Zeibert.

K otravám psů mezi Mastníkem a Starčí dochází průběžně už minimálně deset let. Většina psů po pozření návnady zemřela. Na karbofuranem umírají i další zvířata, hlavně draví ptáci jako jsou káně lesní, orel mořský apod. Jeden z posledních případů byl zaznamenán u Starče loni v březnu. Pes po dvaceti minutách uhynul.

Nejhorším byl rok 2004, kdy se ve zmiňovaném regionu v okolí Starče otrávilo zhruba dvacet psů. Že se jedná o karbofuran, bylo definitivně potvrzeno na začátku roku 2005 po pitvě jednoho z uhynulých psů.

Karbofuran je nervový jed, který je součástí insekticidu furadan. Jeho prodej i jakékoliv použití je sice zakázané od roku 2008, účinkuje ale i desítky let. Působí tak, že se otrávené zvíře udusí (v důsledku ochrnutí dýchacích svalů). Podle velikosti dávky totiž postižený rychle či pomaleji ochrne a umírá za plného vědomí. Otrava je možná i dotykem, jed je smrtelný i pro člověka.

Zabránit psovi, aby otrávenou návnadu nesežral, je prakticky nemožné, protože návnady jsou většinou velmi malé. Jedinou obranou, i když velmi omezenou, může být košík. Nejlépe je ovšem mít psa stále pod kontrolou. Pod kontrolou je třeba mít i malé děti.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk