Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Třebíč má novou divadelní scénu

12.02.2015

TŘEBÍČ (kv) - Známá rodina Seligmanna Bauera, tedy členové divadelního spolku Ampulka, mají svou stálou divadelní scénu. Díky vstřícnému postoji radnice zakotvili na ulici Kpt. Jaroše prakticky naproti základní škole. Zabydleli se a nyní jsou připraveni zázemí svého divadla s kapacitou až osmdesát míst nabídnout i ostatním umělcům. A že by to mohlo fungovat, ukazuje i koncert Pavla Pokorného. Bude se konat v Divadle Ampulka v pondělí 16. února a už teď je vyprodaný.


„Máme hotové prostory divadla a jsme ochotni je nabídnout prakticky komukoli, kdo se chce veřejně prezentovat, ale obává se třeba vysokých nájmů výstavních prostor nebo divadelních sálů. My na pronájmu nevyděláváme, naopak budeme rádi, když se k nám lidé naučí chodit a když nám sami nabídnou, co zajímavého dělají – recitací počínaje a výtvarným uměním konče. První nás oslovil právě Pavel Pokorný, ale už jsme dohodnutí i s Jakubem Mertlem, který u nás bude vystavovat svoje fotografie,“ říká předseda a zároveň principál divadelního spolku Ampulka Michal Lukáč. Ampulka je připravena zaštítit jakýkoli kulturní projekt, stačí se jen domluvit. Veškeré kontakty je možné najít na webových stránkách www.ampulka.org nebo na facebooku.

Divadelní soubor funguje už patnáct let a před deseti lety se stal taky občanským sdružením. Za dobu své existence nastudovali její členové řadu celovečerních her a pohádek, kterými pravidelně baví nejen třebíčské publikum. Zabodovali i na soutěžních přehlídkách amatérského divadla. A kromě běžných pódií dobývají i netradiční prostory. V Domě Seligmanna Bauera pravidelně ztvárňují židovskou rodinu, díky které dostávají unikátní třebíčské židovské památky pro návštěvníky úplně jiný rozměr. A pod heslem vidět, slyšet, cítit začnou oživovat i expozici třebíčského zámku. Tentokrát v roli Valdštejnů, kteří museli třebíčský zámek opustit po druhé světové válce. S kostýmovanými prohlídkami už muzeum začalo v loňském roce, takže Ampulka musí do značné míry převzít původní koncepci tak, aby časově a obsahově korespondovala s expozicí věnované právě posledním majitelům, přesto měli tvůrci představení v ledasčem volnou ruku, což pro návštěvníky slibuje řadu překvapení. „Bylo by hloupé, když je v expozici gramofon a telefon, stylizovat se hluboko do 19. století, takže je děj představení zasazen do roku 1945. Chystá se zrovna oslava narozenin zámeckého pána. Kvůli dramatickým událostem už k ní ale nedojde,“ rozmotává nit příběhu Lukáč. Na rozuzlení se ale raději zajděte podívat sami.

Divadlo v tuto chvíli intenzivně pracuje nejen na projektu zámecké narozeninové oslavy, ale připravuje pro své publikum i premiéru nového představení. Hru Královny napsala dvojice zlínských herců a dramaturgů Roman Vencl a Michaela Doležalová, ale pro potřeby Ampulky ji upravil její principál společně s Alexandrem Szöllös, který je novou divadelní posilou a zároveň spolurežisérem. Královny, tragikomický příběh trojice žen, které se sejdou na jednom lázeňském pokoji, slibují silný zážitek i díky výkonu Mirky Čermákové, která se poprvé představí v hlavní roli. „Té hře věřím, je opravdu dobrá a Mirka v roli Zity exceluje. Myslím, že je to role přesně pro ni. Utvrzuje mě v tom při každé zkoušce,“ neskrývá nadšení Michal Lukáč. Kromě Mirky Čermákové se v hlavních rolích představí také Kristýna Žaludová a Věra Fialová. Premiéra je plánovaná na konec dubna.

Nejbližší divadelní představení ale bude už v neděli 1. března. Soubor se rozhodl obnovit premiéru hry Jean-Paula Sartra S vyloučením veřejnosti. Divadlo hru poprvé nastudovalo v roce 2012 a dokázalo s ní uspět i na řadě divadelních festivalů. „Nemuseli jsme role přeobsazovat, přesto jsou v představení viditelné změny,“ říká Lukáč, pro kterého byla hra před lety režijním debutem.

A Ampulka chystá i představení hostujících souborů. Přijede třeba divadlo Mimochodem z Ledče nad Sázavou, brtnický divadelní spolek Bezchibi nebo Tyjátr Načerno. „Nabídka kultury v Třebíči je veliká a rozhodně nechceme konkurovat divad- lům hostujícím v Pasáži nebo Národním domě, spíš bychom měli být takovou alternativní scénou,“ říká Michal Lukáč.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk