Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Třebíčské procesí ozubenců potřísnila krev

15.08.2011

Velmistr řádu ozubeného kola údajně pobodal na Hrádku nevinného muže

Třebíč - Řád ozubeného kola si na pátek 12. srpna naplánoval procesí do Třebíče. Zprvu se akce několika maskovaných jedinců zdála pro smích. Ovšem zhruba o půl jedenácté v noci měla krvavou dohru u Domu dětí a mládeže Hrádek.


Blondýna v mikině

Členové řádu, kteří odmítají jakékoli spojení se zakázanou Dělnickou stranou i s její nástupkyní Dělnickou stranou sociální spravedlnosti, ale na druhou stranu se netají symboly těchto stran, si dali sraz ve 21.00 hodin u třebíčské městské knihovny. V pozvánce bylo účastníkům doporučeno, aby si vzali masku řádu, pochodeň, pevnou tyč, pohodlné boty, pas ČR, bílé a černé oblečení a neměli u sebe absolutně žádné symboly, nápisy či čísla, zejména ne 18, 88 nebo jejich lineární kombinace. V danou hodinu bylo v blízkosti místa srazu několik policistů, kteří měli za úkol procesí monitorovat, a také skupina třebíčských studentů, kteří se přišli extrémistům doslova vysmát do očí. V další části náměstí pak hlídkovala městská policie, kterou doprovázel i starosta města Pavel Heřman. Chyběli jen ozubenci.

Krátce před tři čtvrtě na deset, když už se zdálo, že se nic nebude dít, se u knihovny objevila skupinka lidí. Jeden z nich si začal nasazovat bílou masku známou z minulých procesí řádu. Brzy se od skupiny odpoutala dvojice a mířila k hotelu Grand. Menší blondýna v mikině s nápisem Dělnická strana a obrýlený muž, v němž jsme poznali velmistra řádu, který na facebooku vystupuje pod jménem Keram Otarih jinak Marek Hirato (právník a člen ODS). Po chvíli se dvojice vrátila z hotelu zpět, blondýnka už bez své mikiny.

Směšné procesí

Šest postav u knihovny se chvíli mezi sebou bavilo a poté se rychlou chůzí vydalo Hasskovou ulicí nahoru.

Vydali jsme se za nimi, ale u Komerční banky se najednou vytratili. Za několik minut se objevují u hostince U Vajgnerů. Dva muži mají tváře zakryté bílými maskami (jeden z nich je Marek Hirato), blondýna má masku černou. Tuto trojici doplňují dva do černých oděvů oblečení mladíci (jeden z nich fotografuje) a jeden na ježka ostříhaný blonďák, který je oblečen, jako by se časem přesunul ze Sudet roku 1938. Když dorazíme na místo, právě podivnou skupinku legitimuje policie.

Poté ozubenci zapalují jednu louč a vydávají se na cestu směrem vzhůru ulicí Bedřicha Václavka. U staré polikliniky (dnes sídlo městské policie) pochodeň zhasínají a rychlou chůzí mizí v temném parku u zimního stadionu. Je něco po desáté hodině a zdá se, že je všemu konec a že šlo jen o úsměvnou epizodu. Bohužel všichni se mýlíme.

Odhalili pravou tvář

„V ulici Hrádek byl fyzicky napaden devětačtyřicetiletý muž,“ prozradila tisková mluvčí Policie České republiky Marcela Lavická. Podle jejích slov má tato událost přímou souvislost s procesím Řádu ozubeného kola. Pachatelem byl totiž šestatřicetiletý muž v masce. Náš dobře informovaný zdroj potvrdil, že jde s největší pravděpodobností o velmistra zmiňovaného řádu.

K incidentu mělo dojít tak, že ozubenci se hlučně pohybovali kolem domu dětí a mládeže, kde právě spali mladí biatlonisté, kteří jsou v Třebíči na soustředění. Jejich vychovatel šel skupinku ozubenců upozornit na jejich chování a slušně požádat, aby se stáhli. Muž v bílé masce ovšem vychovatele napadl nožem a způsobil mu řezná poranění. Navíc vyhrožoval, že všechny postřílí. „Policie zahájila proti muži trestní stíhání pro trestné činy výtržnictví a nebezpečné vyhrožování. Za to mu hrozí až tři roky odnětí svobody,“ konstatovala Marcela Lavická.

Řád je zástěrkou

Posláním Řádu ozubeného kola má být vytváření a rozvíjení kulturních a mravních hodnot společnosti. To je ovšem jen zástěrka k tomu, aby mohli extrémisté kdykoliv a kdekoliv beztrestně a bez ohlášení (církve nemusí žádat o povolení pro svá shromáždění) pochodovat s maskou na obličeji a zapálenou pochodní a obhajovat to jako náboženskou svobodu. Marek Hirato či chcete-li Keram Otarih odmítá jakékoliv spojení s neonacistickými uskupeními. Proč mu tedy nevadí, že jeho blonďatá kamarádka nosí mikinu zakázané extrémistické Dělnické strany? Proč je Hirato fanouškem facebookové stránky Radikální mládeže Třebíč, která se za svůj sociální nacionalismus nestydí? A když jsme u radikální mládeže. Ta na 12. srpna svolala na Karlovo náměstí demonstraci, kterou nakonec zrušila. Krátce nato si na stejný den naplánují ozubenci na stejné místo procesí. Není těch náhod už nějak moc?

Podle zakladatelů řádu jde o recesi ve smyslu Haškovy Strany mírného pokroku v mezích zákona. Do třebíčského pátku 12. srpna by jim to člověk možná uvěřil. Když teče krev, jde však všechna legrace stranou.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk