Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Třebíčsko se obleče do žluté a červené

02.07.2012

Třebíčsko - Čtvrtek 5. července je v kalendáři zapsán jako Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Už po třetí si celá Morava tento den připomíná oficiálním vyvěšením moravské vlajky. Letos zavlaje na téměř čtyřech stovkách radnic (k 29. červnu jich Moravská národní obec evidovala 372), což je rapidní nárůst oproti minulým letům. Výrazně se k moravanství přihlásí i Třebíčsko.


Podle posledních údajů má moravská vlajka zavlát na čtyřiceti osmi radnicích na Třebíčsku. Chybět mezi nimi nebudou jak města Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Jemnice a Hrotovice, tak malé vesnice, jako například Hostákov, Hvězdoňovice, Odunec či Petrůvky. „Líbí se nám ta myšlenka. Připomenout si kořeny a to, že patříme na Moravu, a ne do Čech,“ říká starosta Hvězdoňovic Karel Juza.

„Ohlas na akci nás velmi těší. Je to dokladem toho, že lidé mají o Moravu zájem,“ říká místopředseda Moravské národní obce Vladimír Novotný.

Největší město okresu Třebíč, jak nám potvrdil tiskový mluvčí radnice Ivan Přibík, moravskou vlajku nevyvěsí. „Rada o tom ani nemluvila. Nikdo nás s takovým požadavkem neoslovil,“ konstatoval Ivan Přibík.

Až do roku 1949 byla Morava samosprávným celkem. Pak se o Moravě dlouhá léta mluvit nesmělo. Vzkříšení, i když jen krátkodobé, přišlo po roce 1989. Moravské naděje však pohřbila tehdejší politická reprezentace.

Historik Masarykovy univerzity v Brně Libor Jan před časem v rozhovoru pro média řekl: „Morava je historickou zemí, a proto lze její vlajku vyvěšovat, to přece nemůže nikomu vadit. Smutné je, že parlament po roce 1989 Moravu rozkouskoval a smazal její historické hranice, to vše na základě lokálních zájmů a strašáka moravského nacionalismu, byť slíbil opak. A to je hanebnost, za niž by se všichni tehdejší poslanci měli do konce života stydět.“

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk