Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Osmina
(foto: archiv Resonance)

Třebíčsko hraje, zpívá a tančí nejen o slunovratu

04.08.2011

Svátek hudby, který se slaví takřka na celém světě, nás přesvědčil, že v Třebíči a na Třebíčsku je spousta mladých lidí, kteří se dovedou báječně bavit, ovládají nejrůznější hudební nástroje a potěšit dovedou i svoje okolí. Takřka se naplňuje staré české přísloví, že co Čech, to muzikant.


Horácké noviny tato akce inspirovala ke zmapování hudební a umělecké scény v našem regionu. Pokusíme se oslovit všechny, ale budeme rádi, když se budete hlásit sami, muzikanti, zpěváci i tanečníci?

Minule dostal slovo pěvecký sbor Slunce, vedený Helenou Noskovou. Dnes dostala slovo další Helena. Pěvecký sbor Resonance totiž vede Helena Valová.

Dětský pěvecký sbor Resonance

Jak dlouho již fungujete?

Dětský pěvecký sbor Resonance samostatně funguje od září 1995.

Kolik zpěváků má váš soubor?

Ve všech odděleních je přes 70 zpěváků od 4 do 19 let.

V jakém složení?

DPS Resonance má čtyři oddělení. Notička: mladší přípravné oddělení pro děti od 4 do 6 let.Osmina: starší přípravka 6 - 12 let. Resonance - koncertní sbor: 12 ? 16 let. Fermata ? komorní sbor pro „přestárlíky“ ? do 19 let. Na sbormistrovském postu již od počátku stojím já, na hudebním doprovodu se vystřídalo několik klavíristů, např. Marta Svobodová, Eva Trandová, Jiřina Hlouchová, Ivana Smolová? V současnosti všechny sbory doprovází Anna Kolaříková a Vít Košíček. Sbor spolupracuje s mnoha dalšími vynikajícími hudebníky, například Vítem Coufalem a jeho smyčcovým orchestrem, Janou Němčanovskou-Matějů, Petrem Sedlákem, Petrem Bende či členy různých hudebních skupin (Embolly, Pearlštejn, band P. Bendeho a další).

Kde všude jste vystupovali?

Míst, kde jsem vystupovali, je hodně, bylo by těžké je vyjmenovávat všechna. Ale největší zážitky a dojmy máme třeba z rakouského Raabs an der Thaya, chorvatského Uvala Scot, Uničova, Nového Jičína, Litomyšle, Prahy?

Které vystoupení pro vás bylo nejsilnější?

Každé naše vystoupení či koncert má svou neopakovatelnou atmosféru, ale nejraději máme asi vystoupení, kde je nás víc. Máme tím na mysli třeba sborové soutěže celostátního charakteru, kde se setkáváme s nejlepšími sborovými tělesy. Za ta léta máme spoustu kamarádů po celé ČR. Vzájemně se navštěvujeme, pořádáme společné koncerty a mnozí z nás jsou díky současným komunikačním technologiím v kontaktu neustále. Také máme rádi vystupování s „živou kapelou“ ? např. se skupinou Pearlštejn nebo každoroční vánoční turné s Petrem Bende a jeho skupinou. Neodmyslitelnou součástí našeho života je sborový festival Třebíčské resonování, který pořádáme jedenkrát za dva roky a zveme na něj umělecká tělesa nejen z našeho regionu, ale také špičkové sbory ověnčené vavříny z mezinárodních soutěží.

Kde byste rádi vystupovali?

Napadá mne spousta míst, kde bychom rádi vystupovali, a je těžké vybrat jedno jediné. Chtěli bychom ale navštívit a svým zpěvem potěšit některý ze zahraničních festivalů. Bohužel však tyto zájezdy jsou poměrně finančně náročné a zatím tak nad naše možnosti. Ale doufáme, že si někdo z potenciálních sponzorů na nás vzpomene a pomůže nám „prorazit do světa“.

Otázka, která napadá vás samotné?

Za více než šestnáctiletou kariéru tohoto sboru se nám podařilo dostat se mezi špičku české sborové obce, neboť se každoročně zúčastňujeme úspěšně celostátních festivalů či přehlídek, kde se nám prozatím vždy podařilo získat umístění na čelných místech. Naše sborové umění a aktivity nejsou ve sborovém světě neznámou. Máme radost, že kamkoli přijedeme, chovají se k nám velmi přátelsky a berou nás jako staré známé, protože o našem sboru Resonance zkrátka už ví?

Škoda jen, že je tato bohulibá aktivita přehlížena a máme mnohdy větší renomé v celé ČR než ve svém vlastním regionu. Avšak díky podpoře místních médií se, doufáme, přeci jen dokážeme alespoň trochu zapsat do povědomí veřejnosti.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk