Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Třebíčští mladíci dobývají hudební svět

08.11.2019

TŘEBÍČ - Gender Question je hudební uskupení z Třebíče a hraje autorskou tvorbu s českými texty. Žánrově ji můžeme zařadit mezi punk/alternative nebo pop-punk. Kluci často sami o sobě říkají, že hrají skoro-punk. Věkový průměr členů kapely osciluje na dvacítce. Jsou plní elánu a chuti dokázat mnohé nejen posluchačům, ale hlavně sami sobě.


Původní plány kapely zněly jasně. Nic neuspěchat, aspoň rok trénovat a pak až vystupovat. Jak už to ale často bývá, plány nakonec vzaly za své a jsou zcela mimo realitu. Ani ne po měsíci fungování se kapela vydala do studia, kde natočila svoje první dva demo singly s názvy Klaun a Chocolate. Hned další měsíc odehrála svůj první koncert, jako předkapela třebíčské skupiny Bagr. Za sebou má úspěšnou účast v soutěži autorských kapel na Vysočina Festu 2019, získali 2. místo v celorepublikové soutěži Starobrno soutěž kapel, vystupovali na Polanka Festu a Busfestu ve Zlíně či na setkání kapel Stařeč 2019. Klukům paní štěstěna vcelku hraje do karet. Zatímco jiné začínající kapely se potýkají se spoustou porodních bolestí, tahle zdravě sebevědomá kapela boří jednu metu za druhou.

Můžete nám přiblížit vznik vaší kapely?

Zbyněk Nestrojil: Ačkoliv jsme čtyři z jedné školy, vůbec jsme o sobě nevěděli. Přes školu jsme se vůbec nespojili. První impulz přišel v listopadu loňského roku, kdy jsme se pot- kali. Každý z nás už v nějaké kapele dříve hrál. Chtěli jsme něco víc, nezůstávat jen u zábavových kapel a hrát převzaté věci. Chtěli jsme vyzkoušet vlastní tvorbu.

Tomáš Pacal: Vlastně to bylo na inzerát. Hrál jsem v jedné kapele a odešla nám zpěvačka. Napsal jsem inzerát, že hledáme zpěváka. Ozval se Zbyněk a nezávisle na něm také náš současný kytarista Petr. Dorazili na zkoušku. Zkoušeli jsme hrát a kluky napadlo, že by chtěli radši něco vlastního. Řekl jsem si, proč ne a založili jsme novou autorskou kapelu.

Zbyněk Nestrojil: My jsme s Petrem hrávali v jedné kapele. Jsme dlouholetí kamarádi. Dokonce jsme spolu nějaký čas přebývali při studiu v Brně v jednom bytě. Na inzerát jsme šli ale úplně nezávisle na sobě. Na zkoušce jsme zjistili, že je to klasická zábavová kapela. Proto jsme nadhodili Tomovi, že bychom mohli zkusit něco svého. Dělat to, co nás baví. Dělat covery není ono. Když má někdo rád hudbu a žije tím, chce dělat svoje věci a vyjadřovat tím svoje názory a pocity. Z konkurzu na zpěváka tak vzešel vznik nové kapely. Z původní Tomášovy kapely, která se tím pádem rozpadla, jsme si vzali ještě bubeníka.

Chcete tím říci, že cesta od vzniku kapely pro vydání cédéčka je otázkou necelého roku?

Tomáš Pacal: No, vlastně… My jsme se v listopadu o tom bavili, ale hrát jsme pořádně začali, až jsme sehnali basáka.

Zbyněk Nestrojil: Existovala myšlenka, byly první dvě písničky, ozval se nám basák. Takový ten den, kdy jsme vznikli a na kterém jsme se shodli, je 16. února 2019. Dali jsme se do kupy, vymysleli jsme název kapely, založili jsme a vytvořili jsme si stránku na facebooku.

Gender Question – aktuální téma dnešní doby. Je tam případně nějaká souvislost s tím, co chcete vyjádřit?

Zbyněk Nestrojil: Souvislost s touhle problematikou jako takovou tam není. Tady se jedná o to, že je to téma, z něhož se jak dělá legrace, tak je i velmi vážně bráno. Poslouchal jsem v rádiu rozhovor a téma této problematiky. Dozvěděl jsem se, že je víc pohlaví, než dvě, což mě dost zarazilo. Říkali jsme si proč ne, takovýto název. Když to někdo uvidí, je to bijící do očí, vzbuzuje to emoce. Není to běžný název pro kapelu. Je to pro nás určitý způsob nadsázky, srandy. Je to stále velmi aktuální a rozebírané téma. Když se člověk přikloní k nějaké straně, tak je hned v očích společnosti za vyvrhele. Chtěli jsme být neutrální, aby se to líbilo všem.

Jaké je složení kapely, můžete se nám představit?

Zbyněk Nestrojil: Je nás aktuálně pět. Já jsem Zbyněk Nestrojil, jsem zpěvák a píšu texty. Na sólovou kytaru hraje Tomáš Pacal. Druhá kytara je v rukou Petra Havlíka. Na basovou kytaru hraje Adam Vejmelka a za bicíma sedí Filip Lobo.

Je to pořádný fofr. Hrát jste začali v únoru a v září jste křtili cédéčko…

Zbyněk Nestrojil: Celkově je ten průběh úsměvný. Když jsme se dali v únoru dohromady, měli jsme takový cíl – sehrajeme se na známých písničkách, budeme dělat svoje věci, budeme zavření minimálně rok ve zkušebně, budeme trénovat a dělat nové věci, abychom dali aspoň 45 minut hraní. Najednou z toho vypadlo to, že jsme se březnu zavřeli do studia. Nahráli jsme první dvě písničky a vydali první dva singly. Asi se nějak poštěstilo. V dubnu jsme měli první koncert, kde už jsme měli vlastní repertoár na nějakých pětačtyřicet minut. Tak nějak se to sešlo a plány, co jsme měli na začátku, tak se úplně zhatily během prvního měsíce.

Vydat cédéčko po půlroce existence je jen těžko uvěřitelné. Křest CD proběhl 20. září v hudebním klubu B. Ta rychlost je neskutečná!

Zbyněk Nestrojil: Ono to vzešlo právě z naší účasti na Vysočina Festu. Tam jsme se osobně setkali s kapelami, jako jsou Rybičky 48, Divokej Bill, Pražský výběr, Vypsaná fixa, Marek Ztracený. Ptali se nás, co hrajeme. Chtěli po nás CD. Neměli jsme nic, co bychom jim mohli dát. Tak jsme si řekli, pojďme udělat cédéčko, písničky na to máme. Tak jsme se dohodli, zabukovali termín ve studiu a za devět dní jsme to nahráli. Nahrávali jsme v CH-Records u Pavla Kolaříka s Pavlem Dočkalem v Třebíči.

Autorem textů jste vy, Zbyňku. Jak to máte s hudbou?

Tomáš Pacal: U muziky je to různé. Někdy něco vymyslím já a konzultuji to pak se Zbyňkem, abychom to rozumně napasovali na ten text. Někdy je to i naopak, Zbyněk napíše text a já se snažím na to vymyslet muziku. Občas Zbyněk přijde a rovnou už k tomu má nějaké akordy, pak to já nebo druhý kytarista doladíme.

Zbyněk Nestrojil: Hudba, to je hodně specifický pojem. Když uvádíme autora hudby, vždy uvádíme celou kapelu. Někdo třeba donese jenom kostru, a každý tam dodá to svoje.

Kromě toho, že jste vydali CD, máte už i první klip…

Tomáš Pacal: Ten nápad byl dost podle textu.

Zbyněk Nestrojil: Chtěli jsme se držet kostry toho textu. Je v tom příběh. Klip z něj vyplývá. Scénář jsme dávali dohromady s Tomem.

Jaká byla vaše první vydaná písnička?

Tomáš Pacal: Úplně prvního jsme vydali Klauna.

Zbyněk Nestrojil: První složená písnička byla Chocolate, první vydaná Klaun.

Klaunolina je název vašeho prvního alba. Název vychází s názvu té písničky?

Zbyněk Nestrojil: Je to jakoby odkaz na to, čím jsme začali.

Na webových stránkách se pyšníte titulem Nejlepší autorská kapela Vysočiny roku 2019. Copak je to za titul?

Zbyněk Nestrojil: Je to spojené s Vysočina Festem. Je to titul, který se uděluje v rámci tohoto hudebního festivalu. Je to soutěž autorských kapel z celé Vysočiny. Registrace proběhla zjara a tuším měsíc před festivalem proběhlo veřejné hlasování přes internet. Tři nejlepší kapely hrály přímo na festivalu.

Dá se říci, že vám vítězství na Vysočina Festu otevřelo brány k dalším úspěchům?

Zbyněk Nestrojil: Se špatnou kapelou se nikam nedostanete. Je to jednoduchá matematika. Pokud něco dobře funguje, tak to jde dál. Ale určitě nám to pomohlo. Už jen proto, že máme nějaký titul, kterým se můžeme zaštítit. Hlasovala veřejnost, což svědčí o tom, že o nás lidi zájem mají. Vážíme si toho. Dostali jsme se do povědomí dalším lidem.

Aktuálně hrajete šňůru koncertů s kapelou Reflexy. Kde si vás veřejnost může v nejbližší době poslechnout?

Zbyněk Nestrojil: Do konce roku toho už moc není. Kromě ještě několika koncertů s Reflexy vystoupíme na vánočním náměstí v Třebíči. Dostali jsme možnost nahrát hymnu pro plzeňský futsalový klub, takže momentálně pracujeme na tom.

Všechny mety dosahujete hodně rychle. Hrajete autorskou hudbu, získáváte ocenění, koncertujete, máte vlastní CD. Kudy se budete ubírat dále? Jaké jsou vaše další cíle?

Zbyněk Nestrojil: Chceme se posouvat dál a neusínat na vavřínech. Tohle je pro nás nějaký bod, který bereme jako začátek něčeho. Když se podívám na jiné kapely, tak navenek je to fajn a když se podíváte dovnitř, tak se tam mlátí mezi sebou ega. My jsme jeden tým, jeden člověk a všichni jedeme na jedné vlně. A doufám, že nám to tak vydrží. Dali jsme si nějaké cíle a všichni děláme všechno pro to, abychom jich dosáhli. Kapela je pro mě něco jako dítě, který si vychovávám od kolíbky. Myslím si, že to tak máme asi my všichni. Baví nás to a je to náš život.

Už se o vás mezi lidmi ví. Jak to máte s médii?

Zbyněk Nestrojil: Po Vysočina Festu nám vyšel rozhovor v Jihlavských listech, je o nás článek na Rock Palace (hudební magazín), zmínka o cédéčku v Hedlineru, což je taky hudební časopis a pojedeme na natáčení do rádia a do televize. V TV Rebel poběží náš klip.

Foto: Marek Pacal

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk