Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Vzhledu ulic židovské čtvrti má pomoci odstranění popelnic.
(foto: kv)

Tříměsíční experiment s popelnicemi

19.06.2017

TŘEBÍČ (kv) - Pokud to nevyzkoušíme, tak nebudeme vědět, jestli to funguje, nebo ne. Tak obhajuje radnice tři měsíce trvající pokus o zlepšení vzhledu ulic židovské čtvrti. Popelnice zmizí. Nahradí je igelitové pytle, které by se měly v ulicích objevovat jen dvakrát týdně těsně před odvozem.


„V poslední době se zde rozmnožila jednak ze strany návštěvníků, jednak ze stany obyvatel kritika toho, že popelnicové nádoby zůstávají po celý týden venku a hyzdí tak pohled na ulice. Stávají se tak dominantami fotografií a podobně,“ říká radní Pavel Heřman.

Od července bude proto spuštěn tříměsíční zkušební provoz toho, jak zajistit odvoz komunálního odpadu a přesto udržet ulice bez popelnic. Obyvatelé dostanou k dispozici pytle na odpady, které pak budou vždy v úterý a pátek před osmou hodinou ranní vynášet na ulice, aby je svozová služba mohla v následující dvouhodině odvézt. Ročně by tento systém prodražil svoz odpadu o asi 28 tisíc korun. Reálné zvýšení nákladů bude ale nižší, protože v topné sezóně bude opět povoleno používat popelnice a to s ohledem na to, že řada domů je vytápěna kotly na tuhá paliva, používat pytle na mnohdy ještě žhavý popel nelze.

„Po třech měsících provozu vyhodnotíme, co to přineslo, zda to esteticky zlepšilo prostředí v židovské čtvrti a rozhodneme, zda budeme pokračovat dál nebo systém změníme,“ dodává radní Heřman.

Opatření se dotkne asi osmdesáti domácností. Konkrétní informace obdrží společně s dopisem, který je bude mimo jiné informovat, kdy a kde je možné vyzvednout si pytle na komunální odpad, a také o tom, že je nutné umisťovat odpad na ulici skutečně až ráno před svozem, nikoli večer předem, aby se odpady nestaly lákadlem pro vandaly a zvířata.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk