Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Třináct dělníků pracovalo v Třebíči nelegálně

06.11.2018

TŘEBÍČ (mach) - Celníci odhalili na jednom ze stavenišť v centru města třináct nelegálních pracovníků z Ukrajiny a Moldavska. V České republice pobývali pouze na turistická víza. Porušením předpisů se zabývá Oblastní inspektorát práce. Jejich zaměstnavateli nyní hrozí až desetimilionová pokuta.


Celní úřad pro Kraj Vysočina k odhalení nelegálních pracovníků vydal v pátek 2. listopadu tiskovou zprávu. Sedm dělníků pochází z Ukrajiny a šest z Moldavska. Prokázali se pouze ukrajinskými, polskými, či moldavskými turistickými vízy, která je neopravňují k výdělečné činnosti v České republice.

„Pokud zaměstnavatel uzavře pracovní smlouvu s občanem Evropské unie (EU), musí informovat úřad práce, a to nejpozději v den nástupu takového člověka do zaměstnání. Občané ze zemí mimo EU mohou pracovat v tuzemsku pouze na základě platného povolení, osoby s trvalým pobytem povolení mít nemusí,“ vysvětlil tiskový mluvčí Celního úřadu pro Kraj Vysočina Richard Zeman.

Celníci letos provedli na Vysočině 109 kontrol zaměstnávání cizinců a zkontrolovali 342 osob. Podezření na výkon nelegální práce odhalili u padesátky z nich, u dalších 36 osob jejich zaměstnavatel nesplnil informační povinnost vůči příslušné pobočce úřadu práce.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk