Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Tunelem rovnou do přírodního parku

30.01.2019

RUDÍKOV (mach) - Na našich silnicích by měla být bezpečnost na prvním místě. A netýká se to jen motoristů, ale zejména těch nejzranitelnějších účastníků silničního provozu - cyklistů a chodců. Rudíkovští nyní podnikají kroky k realizaci výstavby podchodu pod frekventovanou silnicí II/360, která kopíruje obec z východní strany.


Vedení obce to se zvýšením bezpečnosti chodců myslí vážně, a proto si v těchto dnech nechává zpracovat studii proveditelnosti tohoto záměru. O tunelu se v Rudíkově hovoří již řadu let. Není to tudíž žádná novinka. Až dosud se ale jednalo o pouhé úvahy. Nyní projekt dostává reálné kontury. Rudíkovu se naskýtá jedinečná příležitost jejich plány zrealizovat v rámci plánované rekonstrukce vozovky Trnava – Rudíkov. „V roce 2021 by se měla realizovat rekonstrukce a rozšíření komunikace II/360 v úseku Rudíkov-Trnava. Relativně dostatečný časový prostor, od územního povolení do realizace stavby, nám dává příležitost, jak do celého projektu dostat bezpečný podchod pod II/360 v místě hřbitovní zdi. V uplynulých týdnech proběhlo jednání s hlavním projektantem úseku,“ objasnil nám starosta Rudíkova Zdeněk Souček.

Vypracování studie technické proveditelnosti vyjde obec na částku, přesahující padesát tisíc korun. Studie prověří technické možnosti výstavby podchodu pro pěší a cyklisty u hřbitova s napojením na stávající chodník. Případný tunel bude muset splňovat řadu parametrů, jako je například využití pro imobilní občany, osvětlení, bezpečnostní opatření v případě pádu vozidla, odvodnění a další. To vše projekt logicky prodraží. Odhadovaná cena tunelu je asi pět milionů korun. „Je to pro nás zásadní částka. Budeme žádat kraj o finanční spoluúčast,“ nastínil Souček.

Silnice druhé třídy č.360 neprochází přímo obcí, ale jejím východním okrajem. Po celé její délce Rudíkova je na ní snížena rychlost z 90 na 70 kilometrů v hodině. Mnozí řidiči si s tím ale hlavu nelámou, a jezdí, co to dá. Rovný a přehledný úsek silnice k sešlápnutí plynu přímo nabádá. „Chceme lepší přístup do přírody. Občané tudy vyrážejí na procházky, na houby, za koupáním k nedalekému rybníku, chodí tudy děti z mateřské školy. Vede tudy také značená cyklostezka,“ objasňuje důvody pro realizaci podchodu starosta.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk