Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Tvrdé obvinění, ale bez důkazů

07.09.2017

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (pch) - Pondělní zasedání moravskobudějovického zastupitelstva bude mít dohru možná až u soudu. Téměř na jeho konci vystoupil starosta místního Sokola a syn opoziční zastupitelky Yvone Švaříčkové (ODS) Jan Švaříček a obvinil starostu města, radní a zastupitele ze zmanipulování výběrového řízení na opravu náměstí a napadl radní a zastupitele, že jsou pod vlivem starosty Vlastimila Bařinky.


Jan Švaříček řekl, že už na jaře věděl, kdo výběrové řízení vyhraje a že si to napsal. To byl jediný důkaz údajné korupce, který předložil. Co to dokazuje? Snad jen to, že Jan Švaříček je dobrý tipér anebo, jak jsme zaslechli mezi občany, mohl si napsat těch papírů víc a vytáhnout ten správný. Podle Švaříčka o zmanipulování zakázky ví už dlouho část zastupitelů a polovina městského úřadu. „Když jste o tom věděli, proč jste nekonali? Je vaší povinností upozornit na protiprávní jednání,“ řekla Švaříčkovi zastupitelka Věra Kaňková. Jestli Švaříček a opozice zatajovali tyto skutečnosti, je to pro ně velký problém. Své rozhořčení neskrývali ani další členové zastupitelstva, podle kterých bylo Švaříčkovo vystoupení nehorázné a urážlivé. Naopak opozice, a především Petr Stejskal, vyzdvihovali Jana Švaříčka do nebes.

Výběrové řízení vyhrálo sdružení firem Syner VHS, D. I. S. a Sates, druhý skončil Strabag a třetí Eurovia. Přitom cenou, která měla sedmdesátiprocentní rozhodovací váhu, zvítězila Eurovia. Na třetí místo ji ale poslaly dlouhé dodací lhůty. Rozdíly mezi jednotlivými firmami byly tak malé, že to jakoukoliv manipulaci prakticky vylučuje. Kdyby někdo prosazoval jistou firmu, vsadil by na výraznější rozdíl a neriskoval s desetinami bodů.

„Krátce po vyhlášení výsledků výběrového řízení jsme se dozvěděli, že firma D. I. S. je v insolvenci. Zjišťujeme teď, jak máme dál postupovat. Je tu možnost, že budou dál pokračovat jen firmy Syner a Sates a nebo dostane zakázku druhá firma v pořadí,“ řekl starosta města Vlastimil Bařinka. Tuto skutečnost řekl i zastupitelům během pondělního jednání.

Samotné výběrové řízení prováděla externí firma z Brna. Ve výběrové komisi starosta města ani nebyl. „Ze zásady do žádných výběrových komisí nechodím,“ prozradil Bařinka.

Hned po zasedání zastupitelstva se sešla rada města a někteří zastupitelé. „Zvažujeme podání trestního oznámení na Jana Švaříčka. Minimálně dojde na oznámení Policii ČR a budeme požadovat veřejnou omluvu,“ řekl radní Zdeněk Janderka a dodal: „Pan Švaříček bude muset svoje konání vysvětlit kontrolnímu výboru.“

„Náš právník si projde záznam z pondělního zasedání a posoudí, zda je to na trestní oznámení nebo ne,“ doplnil Bařinka a dodal: „Budeme iniciovat kontrolní výbor, aby vše prověřil.“

Důkazy, že by zakázka byla zmanipulovaná, nejsou. Ze slov Jana Švaříčka vyplývá, že informace získal od stavebních firem. Zatím podle neoficiálních informací se tyto firmy od jeho slov distancují. Oficiálních stanovisek se dočkáme v brzké době. „Tady nejde o zakázku. Oprava náměstí Míru se má nést v duchu opravy náměstí ČSA. Ta se lidem líbí a jsou s ní spokojeni. Opozice, a zvláště ODS, se bojí, že úspěšná oprava náměstí přidá politické body Bařinkovi a oni volby prohrají. Proto kopou, jak mohou,“ dozvěděli jsme se z kruhů blízkých opozici.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk