Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

U středoškoláků vyhrávají piráti

09.10.2017

TŘEBÍČ (kv) - Studenti z Vysočiny by do parlamentu pustili osm politických subjektů. Vyplývá to z výsledků studentských voleb, tedy voleb nanečisto, které od roku 2010 organizuje Člověk v tísni. Na Vysočině se do nich zapojilo sedmnáct škol, jejichž studenti dali nejvíc hlasů České pirátské straně.


Stejně vypadají i celorepublikové statistiky. S 24,5 procenta hlasů u studentů zvítězili piráti, s velkým odstupem (11,8 0) je následovalo hnutí ANO 2011 a TOP O9 (11,54 %). Do poslanecké sněmovny by studenti ještě poslali tyto subjekty: Svoboda a přímá demokracie, Zelení, ODS a Sportovci. Naopak bez poslaneckých mandátů by skončila KSČM, ČSSD i lidovci. KDU-ČSL se přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny dokázala dostat jen v Jihomoravském a Zlínském kraji a také na Vysočině. Starostové a nezávislí, kteří ve skutečných volbách stáli o spolupráci s lidovci, ale nedohodli se, měli mezi studenty podporu nejčastěji v rozmezí 1,5 – 2,2 %. Jen u středočeských studentů získali 4,4 procenta a na Liberecku 8,5 procenta.

A jak hlasovali třebíčští gymnazisté? Většinu ze 77 hlasů studentů Katolického gymnázia Třebíč si rozdělili piráti, TOP 09 a lidovci, kteří o jeden hlas (13) nad dvěma předešlými zvítězili. Studenti Gymnázia Třebíč dali nejvíc hlasů České pirátské straně, hnutí ANO 2011 a TOP O9.

„Naším cílem je, aby se studenti středních škol na základě vlastních zkušeností s pořádáním voleb seznámili s principy zastupitelské demokracie a s volebním systémem České republiky. Výsledky Studentských voleb vnímáme jako specifickou výpověď o nejmladší generaci, o jejích názorech a postojích,“ říkají organizátoři studentských voleb.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk