Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Účast nebyla veliká, ale NE úložišti platí

19.06.2018

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (pch) - Očekávané referendum v Jaroměřicích nad Rokytnou a v jejich integrovaných obcích je za námi. V sobotu 16. června měli občané od 9 do 18 hodin možnost vyjádřit svůj názor hned v osmi volebních místnostech.


Celková volební účast nebyla zrovna vysoká, k urnám přišlo 43,92 procenta oprávněných voličů (platné hlasy), což je ovšem dostačující počet (zákon udává minimální účast 35 procent). Nejvyšší účast, zcela pochopitelně, vykázaly Ratibořice (78,36 procenta), které jsou k lokalitě Na Skalním nejblíž. Naopak nejnižší byla v jižní části města v místní části Ohrazenice, které jsou od lokality pro možné úložiště relativně nejdál.

Výsledek referenda je jednoznačný – 97,69 procenta příchozích voličů odpovědělo na otázku: „Souhlasíte s vybudováním hlubinného úložiště vyhořelého paliva z jaderných elektráren na území našeho města?“ NE. Největší odpor opět vykázaly Ratibořice, NE tam řeklo 99,25 procenta voličů.

V absolutních číslech to znamená, že NE řeklo 1437 lidí a ANO 31 lidí. To znamená, že NE odpovědělo na otázku 42,91 procenta lidí z celkového počtu oprávněných voličů. Bylo potřeba 25 procent. „Děkuji všem, kteří se hlasování zúčastnili,“ uvedl starosta Jaroměřic nad Rokytnou Jaroslav Soukup a dodal: „Pro nás je výsledek referenda důležitý, protože se máme o co opřít.“

Foto HoN: Eva Uvírová

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk