Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Uctili památku válečného hrdiny

15.02.2019

PRAHA, TŘEBÍČ (red) - Květiny na hrob Antonína Kaliny na Olšanských hřbitovech v Praze položili starosta Třebíče Pavel Pacal a místostarosta Miloš Hrůza v pátek 8. února. Datum nebylo vybráno náhodně, v únoru letošního roku by třebíčský rodák Antonín Kalina oslavil 117. narozeniny.


Příběh Antonína Kaliny je znám teprve od nedávna. Za druhé světové války zachránil od jisté smrti v koncentračním táboře Buchenwald více než 900 židovských chlapců. Antonín Kalina se narodil 17. února 1902 v Třebíči, dětství s rodiči a jedenácti sourozenci prožil v Kočičině.

V roce 2017 byla v Třebíči vedle židovské synagogy otevřena pamětní síň Antonína Kaliny, která mapuje jeho život i působení v Buchenwaldu na osmi výstavních panelech s textovými dokumenty a fotografiemi.

Ve čtvrtek 21. února bude otevřena expozice Děti Antonína Kaliny, která se věnuje sedmi dětským buchenwaldským vězňům, z nichž po válce vyrostly světově proslulé osobnosti a také lékaři Jindřichu Flusserovi, který se s Kalinou na záchraně stovek dětí podílel.

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk