Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Uctili památku čtyř válečných parašutistů

05.05.2016

Kramolín (ap) - Památku členů výsadkové skupiny SPELTER uctili ve středu dopoledne položením kytic u památníku na okraji lesa nad Kramolínem vojáci i zástupci civilní veřejnosti a školní mládež.


Čtyřčlenná skupina československých parašutistů z Velké Británie byla vysazena u Kramolína v noci ze 4. na 5. května 1944. Škpt. Břetislav Chrastina, rtn. Jaroslav Kotásek, rtn. Rudolf Novotný a četař Jan Vavrda, vyslaní z Velké Británie, vyskočili nad územím protektorátu a později dali základ partyzánské skupině Lenka Jih.

„Gestapo na ně vytvořilo léčky a past, které si nezadaly se sofistikovanými způsoby rozvědky… Jejich akce byla od samého počátku provázena vší smůlou, kterou si člověk umí představit... Je s podivem, jak během roku dokázali vybudovat odbojovou jednotku o počtu řádově dvou stovek lidí, organizovaných na velkém teritoriu jižní Moravy a Vysočiny. Jak dokázali přijmout dva shozy zbraní z Anglie. Bez pomoci místních lidí by se to samozřejmě neobešlo. Jakým způsobem dokázali až do konce války vést efektivní činnost. Přišla poválečná doba a zejména rok 1951, který do tohoto kraje opět vrazil nůž. Opět stopa, která tady zůstala a bohužel se navázala i na tento výsadek, kdy se v Babicích, kde se schovávaly zbraně z výsadku, stala neskutečná tragédie, která zamotala osudy lidí v tomto kraji na dalších třicet let… Jsem rád, že si připomínáme výsadek, který byl jedním z nejúspěšnějších výsadků z Anglie v jejich tzv. druhé vlně,“ řekl mj. velitel 22. základny vrtulníkového letectva Miroslav Svoboda.

Jaroslav Žák za obec Kramolín připomněl, že „v tehdejší době byla v každé obci do rána hlídka civilní protiletadlové obrany. Zrovna ten den ji drželi můj otec a pan Josef Ležák z Kramolína. Samozřejmě, že letadlo vysazující parašutisty vzbudilo celou vesnici a dokonce si posvítilo reflektory, aby piloti věděli, kam parašutisty shazují. Příští den přišli do vesnice četníci z četnické stanice z Mohelna a vyšetřovali, kdo měl v noci hlídku. Ale jako Češi, kteří se dobře znali, do hlášení napsali: neviděli, neslyšeli. A pro tu hlídku to dopadlo dobře.“ Poslední z řečníků, kaplan vrtulníkové základny Petr Němec, se zamyslel nad slovy Písma: „Píše se v něm, že nemáme být mdlí, že máme být buďto studení a nebo horcí. Zde jsme svědky toho, že jsou lidé, kteří nejsou mdlí, nejsou lhostejní, kterým není jedno, jak vypadá svět, jak vypadá jejich současnost. Stejně tak by to nemělo být jedno nám. Čest památce těchto hrdinů.“ Pietní akt zakončila ukázka slaňování dnešních vojenských výsadkářů z vrtulníku.

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk