Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Uher a neprůhledné zakázky

06.08.2010

Třebíč - „Vzhledem k tomu, že s blížícím se koncem volebního období narůstá počet šťouralů a nenechavců, kteří rozšiřují po našem městě rozličné fámy o tom, jak vedení radnice ovlivňuje proces zadávání veřejných zakázek, rozhodl jsem se, že radikálním a moderním způsobem učiním těmto pitomostem a pomluvám přítrž,“ vysvětloval starosta Třebíče Ivo Uher, proč se rozhodl v současné době začít řešit změnu způsobu zadávání veřejných zakázek.


Řešením by podle něj mohl být systém vyhlašování veřejných zakázek elektronicky. Při středeční prezentaci zástupce firmy, která takový způsob umí zajistit, se ukázalo, že to vůbec nemusí být správná cesta.

Starosta se netají tím, že snaha zprůhlednit zakázky souvisí s blížícími se volbami. „V poslední době je představa veřejnosti taková, že úředníci a politici způsobují korupci. V té poslední zakázce, která se týkala tělocvičny při ZŠ Horka-Domky, tak tam jsem se ze strany firem dozvěděl neověřené informace, že někdo za někým chodí a snaží se mu něco nabídnout, aby se té soutěže neúčastnil,“ přiznává starosta nepřímo, že výběrová řízení neprobíhají úplně optimálně. „Ale to přece není věc, která stojí na straně zadavatele zakázky. Co se týče toho, že je to před volbami? Ano, má to souvislost,“ dodal Uher.

Původní nadšení nad tím, jak elektronické vedení výběrového řízení zajistí průhlednost zakázek a nebude už tak důvod ke spekulacím, vzalo brzy zasvé. Pokud chce radnice zveřejňovat víc informací o probíhajícím výběrovém řízení, může tak učinit už nyní. Není nutné kvůli tomu zavádět jakoukoli elektronizaci, která totiž sama o sobě neznamená, že by se veřejnost dostala k více informacím. Všechno záleží na zadavateli zakázky, v tomto případě na městě, kdy a komu informace zpřístupní. Pochopitelně také s ohledem na zákonné limity.

Co tedy zvýší důvěryhodnost výsledků výběrových řízení? Veřejně dostupné a ověřitelné informace. Informace, které by bylo možné zpřístupňovat už nyní, bez nutnosti zavádět jakékoli nové metody vypisování a hodnocení veřejných zakázek.

Systém elektronických zakázek je sám o sobě dobrý, jeho výhody už okusila celá řada organizací. Česká republika obecně tento způsob podporuje, což jasně deklarovala už ve vládním usnesení z roku 2006 Národním plánem zavedení elektronického zadávání veřejných zakázek pro období 2006 ? 2010 z května 2006. Systém zjednodušuje administrativu, usnadňuje pozici potenciálních dodavatelů, pro které je snazší se do výběrového řízení přihlásit. Více možných dodavatelů zase zlepšuje konkurenční prostředí, na jehož konci je v ideálním případě zisk kvalitnější nebo levnější služby pro zadavatele zakázek.

V otázce korupce toho ale samotný systém příliš nezmůže. Někdo totiž musí zadat podmínky, na základě kterých má systém nabídky hodnotit. Tomu, aby byly podmínky ušity na míru konkrétním společnostem, pak znovu nic nebrání.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk