Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Úspěch na mezinárodní soutěži v orbě

12.10.2017

ZNOJMO (ks) - Ve čtvrtek 5. října a v pátek 6. října 2017 pořádala Střední odborná škola a SOU Znojmo již 15. ročník soutěže v orbě žáků a učňů středních škol s mezinárodní účastí. Soutěž se konala pod záštitou předsedy představenstva Regionální agrární komory Jihomoravského kraje Ing. Václava Hlaváčka CSc. Z oficiálních hostů se soutěže zúčastnili mimo jiné i zástupci Jihomoravského kraje a města Znojma.


Této zajímavé soutěže, kde je potřeba umět nejen dovednosti při praktické orbě, ale i teorii techniky orby, se zúčastnili i tři studenti naší školy. Byli to studenti oboru Agropodnikání Roman Dokulil, Milan Brabec a Stanislav Malý.

Soutěž letos poprvé byla dvoudenní, kdy v programu prvního dne bylo losování parcel a soutěžních traktorů s pluhy, tréninkové jízdy na pozemku a večer byly na programu odborné přednášky na téma orba a její význam v současnosti, které vedl prof. Ing. František Bauer, CSc., profesor MENDELU, Ústavu techniky AF a Informace o dotačních programech Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu a. s. (PGRLF) pro mladé začínající zemědělce, které přednesl Ing. Zdeněk Nekula, předseda představenstva PGRLF a.s.

Soutěžící předváděli své umění v orbě dvojradličnými nesenými pluhy ve spojení s traktory výkonové řady 55 kW. Dovednosti soutěžících a kvalitu parametrů orby hodnotila šestičlenná komise rozhodčích z řad odborníků z praxe, odborných učitelů škol a zástupců firem prodávajících zemědělskou techniku.

V konkurenci 23 soutěžících z různých odborných škol Jihomoravského kraje, Kraje Vysočina, Dolního Rakouska a Slovenska, kteří předváděli své umění v orbě, se umístil student VOŠ a Střední školy veterinární, zemědělské a zdravotnické v Třebíči Roman Dokulil na třetím místě. Soutěžící naší školy se již tradičně umisťují na předních místech v této soutěži, což dokazuje trvale velmi dobrou odbornou a praktickou úroveň studentů školy.

Této akce se zúčastnila i řada firem, prodávajících zemědělskou techniku a jiných odborných zemědělských společností a zemědělských odborníků.

Autor: ks
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk