Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Utonulé díkybohu z vody netahají

06.08.2018

HARTVÍKOVICE (mach) - Kempování se těší stále větší oblibě, stejně jako koupání v přírodních nádržích. V tomto ohledu patří mezi nejvyhledávanější lokality na Třebíčsku hartvíkovická pláž, potažmo celé vodní dílo Dalešice.


Nad bezpečím rekreantů tu již několik desítek let bdí členové Vodní záchranné služby Českého červeného kříže (VZS ČČK) Třebíč. Hlídky jsou tu přítomné nepřetržitě od 1. července do 31. srpna, v případě domluvy také o víkendech v červnu a září. Tříčlenný tým je připraven kdykoliv pomoci ve vodě i na souši. Pro zásah na vodě jsou vybaveni plavidlem pionýr multi s 80 kW motorem, který je v rozpětí od Koněšína po hráz dopraví za 15 minut. „Většinou za námi lidé přicházejí s povrchovými ranami, štípnutí hmyzem, s klíšťaty, drobnými úrazy,“ vyjmenovává velitel pohotovostního týmu Martin Sohr. Veřejnost je vcelku vnímavá a má obvykle respekt k práci záchranářů. Počty utonulých, kteří přecenili své síly či zbytečně riskovali, celorepublikově ubývají.

V kempu tradičně probíhají i různé kulturní akce. Během nich bývá tým záchranářů posílen až na osm lidí. Návštěvníci opojení alkoholem se čas od času potmě vrhají do vody. „V opilém stavu si neuvědomí, že je tu mělčina a skočí do vody. To se pak neobjede bez pořádných odřenin,“ líčí Sohr. Doposud měly všechny zásahy dobrý, někdy i úsměvný konec. „Jednou nás zburcovala paní, že postrádá svého partnera. Plavali společně na protější břeh. Tam si sedli, odpočinuli si. Žena se vydala zpět a muž se přidal záhy. Po chvíli se otočila, aby se přesvědčila, že už plave. Byl za ní a plaval. V půlce přehrady udělala to samé a partner nikde. Musela zažít obrovský šok,“ vypráví Martin Sohr. Žena doplavala na pláž a zburcovala záchranáře. S motorovým člunem okamžitě vyrazili do míst, odkud společně plavali a začali prohledávat hladinu. Byli přivolání hasiči, policisté. Poplach byl planý, což se zjistilo až posléze. Zoufalá žena zamířila do stanu, kde našla svého partnera spícího. Rozuzlení bylo přímo neuvěřitelné. Před plaváním se muž posilnil několika pivy. Plavat zpět se mu už nechtělo, takže se beze slova obrátil, vyšplhal příkrý kopec až k silnici, kde si stopl auto. Poměrně rychle se dostal zpět na pláž a cestou stihl zdolat ještě několik dalších piv.

Na vodních plochách se jinak chováme vcelku ukázněně. Na hartvíkovické pláži je prostor pro plavce vymezen žlutými bójkami. Je potřeba brát v potaz provoz lodní dopravy. „Pokud se plavci vydávají na volnou hladinu, měli by ideálně plavat ve větších skupinách, vybavit se bójkou, případně lehátkem či jiným výrazným prvkem,“ radí Sohr. Hlava plavce z dálky často splývá s vodou a z paluby lodi se stává snadno přehlédnutelnou.

V případě potřeby vodní záchranáři zasahují na základě povolání operačního střediska. Pokud se někdo ve vodě či její blízkosti ocitne v nouzi, zavolá na linku 112 či 155. Operační středisko zjistí dle mobilního přístroje volajícího přesné souřadnice. Od věci není ani instalace mobilní aplikace záchranka, díky níž záchranáři okamžitě zjistí přesnou polohu, kde se právě nacházíte.

Činnost vodních záchranářů je dobrovolná. Věnují se jí ve svém volnu, o dovolených. V České republice je 15 hlídaných lokalit. V krajích po celé České republice je i několik skupin vodních záchranářů a jejich počty čítají stovky. Kupříkladu v Brně působí hned tři skupiny v počtu přibližně pěti stovek záchranářů. V Kraji Vysočina působí pouze třebíčská skupina, čítající padesát členů.

Na hartvíkovické pláži veřejnost najde sídlo vodních záchranářů v těsné blízkosti půjčovny lodí, poblíž mariny. Zázemí jim tvoří karavan s přístřeškem a doslouživší vůz záchranné služby, který supluje ošetřovnu s lůžkem. O tekoucí vodě si mohou nechat jenom zdát. Podmínky jsou bratru sparťanské. „Vedení kempu nám vychází vstříc. Letos plánujeme vybudování nové stanice první pomoci, kde budeme mít konečně tekoucí vodu. Dosud jsme to řešili nošením barelů. Stanice bude vybavena zázemím pro záchranáře, vlastním sociálním zařízením a hlavně klimatizovanou ošetřovnou s lůžkem. Projekt připravujeme už tři roky,“ sdělil nám Vojtěch Šalbaba, jednatel VZS ČČK.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk