Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Kopie Šlezingerova sousoší Zaváté šlépěje.
(foto: Repro HoN)

Utýraný sochař se dočká pomníku

10.02.2011

Jemnice - Oslavy sta let od narození svého rodáka sochaře Jaroslava Šlezingera pojali v Jemnici velkoryse. V přízemí zámku se chystá výstava, kterou budou moci zájemci navštěvovat od dubna během celé turistické sezóny. Zadáno už je také zhotovení pomníku, který by měl být umístěn v centru města a měl by sochaře místním i turistům trvale připomínat.


Patriotismus se projevil při výběru autora, kterým bude místní sochař Stanislav Müller. „Svoji dílnu má v Jemnici, ale pracuje i v zahraničí. Tuším, že nedávno vystavoval i v Koreji. Myslím si, že možná jednou budeme stavět pomník i jemu,“ říká místostarosta Petr Novotný.

Jako vhodné místo pro pomník byl vybrán prostor před informačním centrem. „Pomník bude natočený směrem k cestě, která vede k zámku,“ dodává Novotný. Předběžné náklady jsou odhadnuty asi na sto padesát tisíc korun. „Nevybírali jsme formou soutěže. Rozhodli jsme se, že to udělá rodák, takže jsme oslovili přímo Stanislava Müllera,“ vysvětluje místostarosta.

I když se původně uvažovalo o dřevěném pomníku, zvítězil kvůli úspoře peněz i času nakonec beton. Radnici předložil sochař celkem tři studie a společným jednáním se došlo ke konečné podobě. „Je to v podstatě sochařská stolice, na které je busta nebo nedodělaná busta a vedle ní leží pecen chleba,“ popisuje návrh Petr Novotný.

Jaroslav Šlezinger prošel nacistickým i komunistickým vězením. V koncentráku modeloval z chlebové střídky, proto pecen chleba na vznikajícím pomníku. Zemřel v roce 1955 ve vězeňské nemocnici. Podle Konfederace komunistických vězňů i proto, že se tehdejší jemničtí funkcionáři odmítli zaručit za jeho propuštění.

Šlezingerova tvorba se soustředila především na duchovní tématiku, jeho díla zdobí celou řadu kostelů a hřbitovů. Za vrcholné dílo je ale považována socha prezidenta T. G. Masaryka v nadživotní velikosti, která stávala před jihlavským gymnáziem. Komunistický režim ji nechal v roce 1961 odstranit.

Jaroslav Šlezinger by oslavil sté narozeniny 29. dubna. Odhalení jeho pomníku je ale v Jemnici naplánováno na sobotu 30. dubna.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk