Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Už zase skáču přes vodotrysk

05.08.2013

Třebíč - Probíhat, kličkovat, přeskakovat, nechávat se všemožnými způsoby ostřikovat, to vše lze dělat mezi osmi tenkými proudy vody vodotrysku, který začal stříkat na prostranství před hotelem Alfa v Třebíči. Přinesl velkou radost především dětem z okolního panelového sídliště, které v těchto horkých letních dnech využívají a zkoumají nejrůznější možnosti ke hře, které jim vodní osvěžení ve městě nabízí.


O nefungující fontáně u Alfy jsme psali v Horáckých novinách 23. července v tom smyslu, že je škoda, že z ní v letošním parném létě voda netryská. Třebíčská radnice slíbila fontánu zprovoznit. „Včera u Alfy vytryskl vodotrysk,“ hlásila nám ve středu 31. července ráno spokojená obyvatelka Třebíče Drahomíra Dohnalová. A tím byla také odstartována možnost neobvyklého vodního osvěžení dětí i dospělých ze sídliště u výpadovky z Třebíče na Znojmo. Tím, že kolem osmi trysek fontány není žádný obrubník, vyvýšené místo, či mělký bazén, nehrozí nebezpečí ukopnutí palce či vážnějšího zranění při náhodném pádu a uklouznutí na dlažbě. To děti okamžitě vystihly a honička mezi proudy vody je přímo exkluzivní. Však také radostné pištění v odpoledních hodinách v prostoru fontány téměř neutichá.

Konstrukce fontány před Alfou je řešena tak, že strojovna je umístěna pod úrovní terénu a trysky jsou zabudovány v úrovni terénu ? dlažby. Proto se muže zdát, že fontána není vidět. Tvarově je fontána oddělena kamennou dlažbou ve tvaru půlkruhu. Málokdo si už asi vzpomene, že před revitalizací panelového sídliště Horka-Domky, zde stávala nadzemní fontána. A ještě méně lidí asi pamatuje, že by byla někdy v provozu.

Všichni milovníci vodních hrátek, kteří si z fontány u Alfy udělali neformální koupaliště, by si však měli uvědomit, že tak činí na vlastní nebezpečí. Voda proudící z trysek kolmo k nebi není učena ke koupání. „Já předpokládám, že každý ví, co riskuje, když si strčí ruce do kašny. Snad to logicky myslící člověk pochopí. Na pití ta voda není, pokud vám vleze dítě do kašny, je to také věcí rodiče. Koupání a sprchování ve fontáně u Alfy bych tedy nedoporučoval,“ varoval vedoucí odboru komunálních služeb třebíčské radnice Alois Krčál. Otázkou také je, jak dlouho bude neplánovanému využití, tedy koupelím pobíhajících lidí, vzdorovat citlivé zařízení fontány. „Technologie kašny je nevhodná a hodně poruchová. Už jsme tam něco vyměňovali letos dvakrát. Takže nás to trápí,“ dodal Alois Krčál.

Autor: Arnošt Pacola
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk