Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

V areálu nemocnice se bude bourat

18.02.2013

Třebíč - Mnohaletou modernizaci třebíčské nemocnice by měla dovršit výstavba nového pavilonu, který by sloužil jako centrální příjem pacientů všech oborů. Vedení nemocnice má v současnosti k dispozici jen studii, která se navíc bude přepracovávat. „Již nyní víme, že efektivní by nebyl heliport a rovněž kongresový sál se jeví jako zbytný,“ sdělila Horáckým novinám tisková mluvčí Nemocnice Třebíč Simona Kafoňková.


Kromě centrálního příjmu budou v pavilonu lůžka v rámci spojeného lůžkového fondu. Budova bude také poskytovat zázemí pro jednotlivé chirurgické obory, ARO a multioborovou chirurgickou JIP. Je to i místo, do kterého se přesunou ambulance a diagnostické přístroje (minimálně rentgen, ultrazvuk a CT)

Areál nemocnice má kvůli své poloze jasně stanovené hranice. Jeho rozšiřování není možné. Proto musí novému pavilonu ustoupit některé stávajících budovy. K zemi půjde budova A, ve které dnes sídlí ARO a urologie. Stejný osud potká i současnou chirurgii (pavilon CH), tedy letitý panelák, který nemá smysl opravovat. K jeho zbourání dojde až ve chvíli, kdy bude nový pavilon stát.

Výstavba významně zasáhne do fungování oddělení, která v budovách A a Ch sídlí. Přiznává to i vedení nemocnice, které kvůli tomu až do dokončení výstavby odložilo stěhování očního oddělení a léčebny dlouhodobě nemocných z Družstevní ulice na Purkyňovo náměstí. „Skloubit stavbu a provoz oddělení bude nelehký úkol. Nechceme ani z ekonomických důvodů zastavit činnost některých oddělení, byť jen na krátkou dobu. Tedy chceme jakékoliv odstávky minimalizovat. K léčbě a ošetřování pacientů budeme využívat maximálně pavilonu U a G i CH,“ doplnila Simona Kafoňková.

I když se zřizovatel nemocnice, Kraj Vysočina, k modernizaci chirurgie v Třebíči zavázal, celý projekt je teprve ve fázi přípravy. „V tuto chvíli je znovu diskutován rozsah požadavků, které by projekt a nová výstavba měly vyřešit. Např. dialýza, příjezd do areálu, přemístění diagnostiky, parkoviště nebo zásobníku kyslíku,“ potvrdila tisková mluvčí.

Náklady na stavbu se budou pohybovat v řádech stovek milionů korun. Konečný rozpočet ještě není jasný, stejně jako termín, kdy by nový pavilon mohl začít přijímat pacienty. Výstavba by ale podle optimistických odhadů mohla začít příští rok.

Autor: Vendula Krausová,
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk