Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

V Malovaném domě jsou k vidění nejkrásnější podoby Třebíče

14.07.2011

Třebíč - Výstava Podoby Třebíče, která byla v Malovaném domě slavnostně otevřena ve středu 13. července, má určitě potenciál stát se jednou z nejúspěšnějších výstav minimálně tohoto roku. A neměli byste si ji nechat ujít ani vy. Že nepatříte ke znalcům a milovníkům umění? Nevadí. Stačí, když necháte naplno působit přirozenou lidskou zvědavost. Nebo nejste zvědaví, jak vypadala Třebíč před sedmdesáti či sto lety?


Obrazy ze sbírek Muzea Vysočiny Třebíč, z majetku města, Římskokatolické farnosti Třebíč Město, České spořitelny a soukromých sběratelů nezachycují jen zmizelá zákoutí, ulice a čtvrti, ale i objekty, které jsou součástí Třebíče trvale. Přímo proti vchodu do galerie na sebe strhává pozornost bazilika sv. Prokopa na plátnech obrazů Josefa Jiřího Kamenického. Ale na výstavě najdete i kostel sv. Martina nebo jejkovský kostel Proměnění Páně.

Neocenitelnou uměleckou a především dokumentární hodnotu pak mají fotografie Ondřeje Knolla nebo bromolejotisky neznámého fotografa, kterého kurátorka výstavy Lucie Pálková identifikovala jako Boháče. Mimochodem, neznáte ho náhodou?

Bavím se tím na každé výstavě, vybírám si pro sebe ten nej obraz. Takový, na který bych byla ochotná dívat se každý den. Po pár minutách jsem si myslela, že mám vítěze, byla by to jedna ze dvou vystavených olejomaleb Vincence Dlouhého. Jenže tentokrát mě autoři výstavy (Městské kulturní středisko Třebíč a Muzeum Vysočiny Třebíč) převezli. Čím déle jsem na výstavě byla, tím těžší bylo se rozhodnout. Oči jsem nemohla odtrhnout od veduty Tomáše B. Žížaly nebo z Lipové aleje u Bažantnice Vladimíra Šilhavého.

Neříká se mi to snadno, ale v okamžiku, kdy starosta Pavel Heřman ve své úvodní řeči hovořil o tom, že výstava je malým dárkem obyvatelům k 910. výročí založení kláštera jako základu celého města, mýlil se. Jedná se nepochybně o velký dárek.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk