Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

V Náměšti garážuje armáda všechny své vrtulníky

09.12.2013

Sedlec, Vícenice - Letecká základna u Náměště nad Oslavou se stala centrem vrtulového letectva Armády České republiky. Vrtulníky se spolu se svými piloty do Náměště přemístily ze zrušené přerovské základny. Ve čtvrtek 5. 12. 2013 proběhl slavnostní nástup, který stěhování slavnostně ukončil.


Slavnostního nástupu se účastnil i náčelník generálního štábu České armády Petr Pavel. „Že jsme se k tomuto nástupu dostali, považuji za úspěch i přes všechny negativní rysy, které to s sebou nese, protože se konečně od emocí a planých debat posouváme zpátky k práci a můžeme budovat základnu, tentokrát společnou,“ zahájil svůj proslov náčelník. Ten ujistil, že se základnou v Náměšti počítá armáda i v budoucnosti. Mezi roky 2016-2018 totiž končí životnost několika vrtulníkům a armáda by měla kupovat nové stroje.

„Vrtulníky Mi 24/35 přes veškerou nostalgii, přes veškeré přesvědčení o tom, že jsou to vrtulníky s velkou palebnou silou, nebudeme s velkou pravděpodobností schopni do budoucna nadále provozovat. Předpokládáme, že je budeme mít ve výzbroji do doby jejich životnosti. Doufám, že se nám to podaří udržet do roku 2018 a zároveň uděláme vše proto, abychom do této doby zrealizovali akvizici nových, lehčích, víceúčelových vrtulníků. To by dalo vaší základně nejenom nový impuls pro seznamování se s novou technikou, ale zároveň si myslím, že by to byla i určitá výzva, především pro mladší z vás se s touto technikou seznámit a dále s ní pracovat, protože to bude zase minimálně na dalších 15 – 20 let. Chtěl bych říci, že si vaší práce, ať už jsou to lidé, kteří přišli z Přerova, nebo lidé odsud z Náměště, velmi vážím, protože výsledky hovoří za vás. Ať už jsou to cvičení, z nichž bych rád zmínil Ramstein Rover, který se zapsal svojí reputací daleko za hranice republiky a přesto, že se velitelství NATO rozhodlo v této sérii prozatím nepokračovat, tak jak vrchní velitel pro Evropu, tak i mnozí další, jsou přesvědčeni, že cvičení tohoto druhu by mělo mít své místo na slunci a uděláme vše pro to, aby buď v té samé podobě, nebo mírně pozměněné pokračovalo dál,“ řekl generálporučík Petr Pavel poprvé společně nastoupeným jednotkám příslušníků nyní už 22. základny vrtulníkového letectva „Biskajská“.

Mezi přítomnými byl i starosta města Náměšť nad Oslavou a předseda mikroregionu Náměšťsko Vladimír Měrka. „Vzpomínám si na rok 2003, kdy bylo oznámeno, že letecká základna končí. To bylo 4. července, kdy tehdejší náměstek ministra obrany a tehdejší náčelník generálního štábu byli v Náměšti zde na letišti a řekli, že 31. listopadu letecká základna končí a tehdy začal boj o život a záchranu regionu. Za těch deset let je to pro nás úžasná tečka. Jde především o zaměstnanost, jde především o tradici. Stejně jako bojujeme za Dukovany, aby se rozvíjel další atomový blok a podobně. Ta základna je obrovský zaměstnavatel, tudíž to pro nás znamená tečku. Jednu obrovskou zelenou tečku. Zelenou, protože zelená je další rozvoj. Je to opravdu desetiletá cesta od roku 2003, dnes ukončená,“ prozradil náměšťský starosta.

Letecká základna je v Náměšti od roku 1956, kdy zde byl založen 20. stíhací, později stíhací-bombardovací letecký pluk. Co by se s Náměští stalo, kdyby z něj základna zmizela? Náměšťský starosta odpovídá pomocí historických údajů. „V roce 1950 měla Náměšť nad Oslavou jako taková 3000 obyvatel. V roce 1960 už měla 5000 obyvatel, takže z toho vyplývá, že by nám začaly havarovat služby, že bychom měli obrovský počet prázdných bytů, že by nám začali odcházet lidé za prací, že se po uzavření několika průmyslových závodů, které neustály světovou konkurenci, by se uzavřela tak významná „fabrika“, jakou je letecká základna, tak by byl tento region velmi, ale velmi, ekonomicky postižen a byl by v podstatě jeho rozvoj bez další strategie výstavby nových zařízení, která by zaměstnávala lidi, naprosto strukturálně poznamenán.“ Zároveň však starosta ujišťuje, že náměšťský civilní sektor nikdy nestál o zrušení přerovské základny. „Když se vláda ČR a nejvyšší státní orgány rozhodly, že zruší základnu v Přerově, nejednalo se o náš tlak a naše ambice. Nikdy jsme nestáli o to, aby byl Přerov zrušen, to nebyl náš boj,“ dodává jedním dechem starosta.

„Že sem přesunou vrtulníkové letectvo a proudové, že bude v Čáslavi, to my prostě respektujeme a víme, že pokud se vrtulníky motají v místě, tak produkují jakýsi hluk. Já jsem ale stoprocentně přesvědčený, tak jak to bylo v minulosti, když zde startovala „sučka“, tak i v té době jsme nalezli společné řešení a musím říct, že co se týká těch mimořádných stížností obyvatel, těch je skutečně minimum,“ pochvaluje si přístup armády a obyvatel okolních obcí Vladimír Měrka a pouze potvrzuje svá slova, že základna na Náměšťsko zkrátka patří a všichni už jsou na ni víceméně zvyklí.

Autor: Petr Račák
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk