Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

V naší nemocnici si doktora za peníze nekoupíte

04.06.2012

Třebíč - Výběr konkrétního lékaře-operatéra často dříve probíhal tak, že pacienti na základě vlastní úvahy nebo rady známých vkládali peníze do obálek či si jinak, např. dary, kupovali jistotu lékařovy přítomnosti u operace.


Někdy si o „všimné“ řekli i sami lékaři, jindy pacient zapochyboval ve smyslu „jestli jsem přeci jen neměl něco předem zaplatit“. Scénku, kdy herec Pavel Kříž v roli Štěpána Šafránka odmítá obálku s židovskými anekdotami v domnění, že to je úplatek, známe patrně všichni.

Tak či onak, pokaždé to bylo něco nestandardního a v mezích šedé ekonomiky. V případě zdravotnictví to pak výrazně poškozovalo důvěru v systém. Nezhoršovaly se tím jen vztahy mezi lékaři a pacienty, ale trpěla tím i soudržnost lékařských kolektivů.

Před několika dny ministerstvo zdravotnictví přistoupilo ke kroku, který by letitému tabu měl učinit jednou provždy přítrž. Výběr lékaře má nyní zcela oficiální a jednoznačná pravidla. Zdravotnická zařízení nemají žádnou povinnost tuto službu nabízet, ale je na jejich rozhodnutí, zda na ni přistoupí a situaci zpřehlední.

V některých nemocnicích je k dispozici ceník, jiné volbu lékaře umožňují a nijak nezpoplatňují. Do druhé skupiny patří Nemocnice Třebíč. Její ředitel Leoš Dostál k tomu poznamenává: „Nikdo tady v nemocnici nepřišel na to, k čemu by to mělo přispět. Opodstatnění to má u pracovišť vyššího typu, u nás nemáme pět šest specialistů na určité konkrétní operace. Nevím ani o tom, že by si někdo z primářů o peníze bokem řekl. Zájem ze strany našich pacientů s plánovaným zákrokem je prakticky minimální, ale pokud je, my přání ? pokud tomu nebrání nic z organizačního hlediska ? akceptujeme.“

Autor: Viktor Velek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk