Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

V obnoveném parku začaly umírat stromy

16.09.2013

Třebíč - Když se v roce 2006 obnovovaly Máchovy sady pod nemocnicí, došlo jak na kácení, tak na novou výsadbu. Všech jednatřicet jírovců (jírovec maďal) po výsadbě úspěšně rostlo. Teď jsou některé z nich mrtvé.


„Bohužel asi před třemi lety se začaly na některých stromech objevovat příznaky napadení kmenů a kosterních větví nějakým dřevokazným, snad lýkožravým, hmyzem,“ vysvětlil nám správce městské zeleně Petr Urbánek. Jedním z možných vysvětlení jsou housenky drvoplaně hrušňového, které žijí pod kůrou na rozhraní lýka a dřeva, případně přímo ve dřevě. Do stromu se dostávají přes pupeny, nebo otvory v kůře. „Pro ověření by bylo nutné některý z napadených stromků porazit a nalézt larvy hmyzu v chodbách ve dřevě. Každopádně jsou na kmíncích patrné vyvrtané otvory, ze kterých vytéká nějaký rezavohnědý výtok. Napadené stromky prosychají a posléze buď zcela hynou, nebo obrůstají od země,“ doplňuje informace Petr Urbánek.

Drvoplaň hrušňový napadá především mladší slabší stromy. Je to případ i těch pod nemocnicí. V době výsadby měly kmínky stromů ve výšce jeden metr obvod 14 až 16 centimetrů. Byly vysazeny v místech, kde jim konkurují starší vzrostlé stromy. Stromky jsou méně vitální a snáz podléhají napadení. „Momentálně se provádí ošetření ponechaných starých stromů, čeká nás také postupná obnova porostu na svahu pod ulicemi Střelkovou a Sadovou. Celé to bude o tom, kolik světla se podaří dostat do spodní části údolí, aby tam vůbec nějaké nové stromy dokázaly přežít. Bez toho asi nemá valný smysl ty uhynulé doplňovat. Trochu mě to mrzí, úspěšnost výsadby zde byla stoprocentní a celkový dojem z obnoveného parku mi připadal jako dobrý,“ říká Urbánek.

Vzhledu jírovcové (lidově kaštanové) aleje pod nemocnicí nepomáhá ani klíněnka, která stromy pravidelně napadá. Tento škůdce sám nezpůsobuje úhyny stromů, ale do jisté míry je oslabuje. A právě na své oslabení pak mladé stromy v parku doplácejí.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk