Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
red
(foto: )

V Okříškách už svítí strom

28.11.2018

OKŘÍŠKY (red) - „Stejně jako před rokem jsme zvolili termín jarmarku o týden dříve, než nastane první adventní neděle, proto bylo na plakátech, že se jedná o jarmark předadventní. Důvodem bylo, abychom přilákali prodejce, kteří by za týden určitě dali přednost Třebíči, Jihlavě nebo jinému většímu městu. Záměr se vydařil, v neděli dopoledne bylo zámecké nádvoří plné stánků s rozličným zbožím i pochoutkami všeho druhu,“ vysvětlil starosta Zdeněk Ryšavý nezvyklý termín.


Největší zájem byl určitě o zabíjačkové speciality. Tradičním doplňkem jarmarků jsou výstavy, tentokrát si návštěvníci mohli prohlédnout dvě. V zasedací místnosti probíhala prodejní výstava vánočních dekorací paní Papouškové, vystavené byly navíc stromečky, které nazdobily děti z mateřské školy a další obyvatelé DPS. Pro nejmenší návštěvníky byly připravené tvořivé dílničky, kde si mohli vyrobit vlastní vánoční ozdobu. „Ovšem opravdovým uměleckým vrcholem byla výstava obrazů okříšského rodáka Ladislava Vlny. Ten totiž tvoří naprosto originální díla na plechové dílce a navíc originální technikou, pomocí svářečského hořáku a brusky. Za nás obrovské díky za možnost zhlédnout tato úžasná díla,“ doplnil starosta. Premiéru si na jarmarku odbyl nový stolní kalendář „Okříšky očima dětí – 2019“, ten se zde poprvé představil veřejnosti, která si ho mohla zakoupit. Školáci se opravdu snažili a do kalendáře nakreslili spoustu krásných obrázků.

Závěr nedělního dění se přesunul do středu Okříšek, pod vánoční strom. Tu správnou adventní atmosféru navodily koledy v podání folklorního souboru Okřešánek, po jeho vystoupení starosta pozval občany na další akce v adventním a novoročním čase. „A potom už přišel čas pro hlavní bod programu – děti poprosily stromeček, aby se rozsvítil. Na poprvé to nevyšlo, podruhé se stromeček rozsvítil, ale po několika sekundách zase zhasl. A tak, přišel třetí pokus, kdy dětem pomohli všichni dospělí – a podařilo se! Vánoční strom se rozsvítil stovkami světélek, v jejichž odrazu zářily i stříbrné koule a mezi nimi stékaly světelné krápníky. V Okříškách tak v neděli 25. listopadu začal advent a před námi je řada dalších pěkných akcí a setkání,“ popsal Zdeněk Ryšavý.

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk