V Třebíči vzniká paliativní ambulance pro léčbu již neuzdravitelných
Třebíčsko - Mobilní specializovaná paliativní péče o těžce nemocné a umírající pacienty je novým trendem současného českého zdravotnictví. Hlavní myšlenkou je, aby lidé, jejichž onemocnění není „léčitelné“ v běžném slova smyslu, neumírali v nemocnicích, ale doma mezi svými blízkými. Tak si to podle průzkumů veřejného mínění totiž přeje většina z nás.
Sedm projektů
Organizací, které se v republice starají o umírající, je třicet. Po letech nezájmu o rozvoj této péče v domácím prostředí ze strany zdravotních pojišťoven je nyní připravováno sedm tzv. pilotních projektů. Jeden z pilotních projektů připravuje i Oblastní charita Třebíč. Projekty mají především ověřit, jak financovat práci multidisciplinárního týmu, který se skládá z lékaře, zdravotních sester, sociálního pracovníka, pečovatelek, psychoterapeuta a pastoračního asistenta v domácnostech klientů. „Dosud to nebylo možné, protože jsme neměli lékaře. Neplatila jim pojišťovna a oni nemohli předepisovat žádné léky,“ vysvětlila vedoucí Střediska sv. Zdislavy v Třebíči Bc. Eva Vráblová.
Peníze dají pojišťovny
Během deseti dnů by měla být podepsaná dohoda se zdravotní pojišťovnou a pilotní program by se měl rozběhnout od 1. dubna. „Dostali jsme za úkol ten pilotní projekt ověřit a do konce roku získat data, která se budou zpracovávat komplexně za celou republiku,“ informovala v úterý 3. března Eva Vráblová. V Třebíči se Charitě podařilo systém domácí paliativní péče nastavit tak, že má pět spolupracujících lékařů. „Zajišťujeme tuto péči čtyřiadvacet hodin sedm dní v týdnu. Vizity lékařů probíhají podle potřeby. Lékař je schopen vyjet i v noci, také sestry vyjíždějí na zavolání v noci, jsou na telefonu, sloužíme pohotovosti lékařské i sesterské. Přijali jsme ale i nové zdravotní sestry, takže máme ucelený multidisciplinární tým, jak je vyžadováno,“ zdůraznila Vráblová.
Lékařů s potřebnou atestací je málo
V minulosti bylo největším problémem zapojení lékařů do této nově zaváděné péče . „Je to velký problém i dnes, ale na Třebíčsku se našli lékaři, kterým je tato oblast blízká a chtějí se v ní angažovat. A my si také považujeme, že kromě pana primáře Ladislava Kabelky bude vedoucím lékařem pan doktor Pavel Svoboda, spolupracuje s námi pan primář třebíčské LDN Nabil Ahmadie, paní doktorka Marie Veselá z neurologie a pan doktor Jiří Schreiber z plicního oddělení. Pokoušíme se ještě oslovit obvodní lékaře, kteří by s námi spolupracovali. To je nyní náš největší úkol, oslovit obvodní lékaře, aby rozuměli systému poskytování mobilní specializované paliativní péče. Vyhráli jsme i výběrové řízení na paliativní ambulanci, ale nemáme ještě smlouvu s pojišťovnou,“ konstatovala Vráblová.
Paliativní ambulance
Ambulance provozovaná pod hlavičkou Charity bude fungovat v domě na ulici Gen. Sochora v Třebíči. Pacienti nebo jejich blízcí budou moci v ambulanci kontaktovat lékaře a prokonzultovat s nimi svoje potíže. Lékaři jsou schopni jim napsat léky, ale pacienti přitom nemusí vstoupit do hospicové péče. Mohou, ale nemusí. Ambulance bude i výjezdová. Lékařem ambulance bude pan primář Kabelka, protože její fungování je vázáno na paliativní atestaci. Pacienty, kteří nebudou moci do ambulance přijít, navštíví lékař mobilního týmu doma.
Předsedou České společnosti paliativní medicíny je MUDr. Ladislav Kabelka, působící dnes v nemocnici Milosrdných bratří v Brně. A proč právě on podporuje domácí hospicovou péči v Třebíči? Odpověď je jednoduchá. MUDr. Kabelka pochází z Litohoře u Moravských Budějovic, v Třebíči se narodil a jako předseda ČSPM a paliatr se zkušeností z rajhradského hospice viděl příležitost, aby jeho rodiště bylo jedním z prvních míst v České republice, kde se rozvine tento nový typ péče.
Velký pokrok
Od loňské třebíčské konference o paliativní péči nastal velký posun v jejím vnímání a zavádění do praxe. „Ta konference nastartovala úžasnou spolupráci. Proběhlo několik schůzek v nemocnicích, navázala se spolupráce s hematologickým oddělením nemocnice v Třebíči. A myslím si, že lékaři jsou té myšlence nakloněni, protože oni sami v nemocnicích vidí, jaké je to trápení pro umírajícího člověka, který je převážen do nemocnice a tam umírá sám nebo ještě po cestě. Je to eticky složité téma. Ale my se snažíme myšlenku umírání doma za zajištěných podmínek a s podporou lékařů, sester a dalších profesionálů vracet zpátky do společnosti. Nemyslet si, že jenom umírání v nemocnici je správné. Myslím si, že v Třebíči se sešli lidé, kteří tuto myšlenku berou jako svůj životní úkol, nevnímají ji jenom jako zaměstnání. Dávají do toho zkrátka i své srdce,“ podtrhla Eva Vráblová.
A co Kraj Vysočina?
Kraj Vysočina v letošním roce uvolní více než sedm miliónů korun na zajištění služeb domácí hospicové péče v regionu. Podle statistik se různá zařízení v loňském roce starala o 751 klientů. Síť domácí hospicové péče pokrývá celý region. „Krajská dotace představuje v současných podmínkách nadpoloviční část nákladů těchto zařízení, další prostředky musí provozovatelé získávat prostřednictvím sponzorských darů nebo žádat o prostředky z rozpočtů obcí a ministerstva práce a sociálních věcí,“ uvedl Petr Krčál, radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí. Nejvyšší dotace od Kraje Vysočina pomůže Diecézní charitě Brno, která zajišťuje domácí hospicovou péči na Jihlavsku, Žďársku a Třebíčsku.

Krádež kola
Třebíč - Policisté pátrají po pachateli, který v Třebíči odcizil jízdní kolo a majiteli tak způsobil škodu za téměř dvacet tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v pátek 22. listopadu v době mezi půl sedmou a půl devátou večer na ulici Na Kopcích. Pachatel vnikl do domu, kde odcizil pánské kolo, které stálo na společné chodbě. Jednalo se o celoodpružené kolo značky Specialized Camber FSR Comp. Místo činu policisté ohledali, zadokumentovali a v lokalitě provedli šetření. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. Po pachateli a odcizeném jízdním kole policisté pátrají.
Krádež motocyklu
Třebíč - Policisté z obvodního oddělení Třebíč pátrají po neznámém pachateli, který
v pondělí 25. listopadu v době od páté hodiny ráno do čtvrté hodiny odpoledne odcizil na ulici Koželužská uzamčený motocykl Gilera, který byl zaparkovaný pod jedním z přístřešků na kontejnery u točny MHD. Pachatel tak majiteli motocyklu svým jednáním způsobil škodu v předběžné výši 15 tisíc korun. Přivolaní policisté místo trestného činu ohledali, zajistili stopy a následně případ zadokumentovali jako přečin krádeže, za který hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Po pachateli i po motocyklu v současné době pátrají.
Řidič byl pod vlivem drog
Jemnice - Policisté odhalili v sobotu 23. listopadu v Jemnici řidiče, který usedl za volant pod vlivem drog. Po jedenácté hodině dopoledne jel s vozidlem Mazda po ulici Na Podolí. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. Dechová zkouška byla u čtyřiatřicetiletého muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test byl u něho pozitivní na amfetamin. Policisté řidiči zakázali pokračovat v další jízdě a podrobil se lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.
Kamery v akci
TŘEBÍČ - V úterý 12. listopadu ráno si obsluha městského kamerového dohledového systému všimla pětačtyřicetiletého muže z Dobronína, který upadl v hale autobusového nádraží a zůstal ležet na zemi. Na místo okamžitě vyjíždí hlídka strážníků. Mezitím již muži poskytují pomoc přítomné osoby. Po zjištění, že muž má pravděpodobně hypoglykemický záchvat, je na místo přivolána Rychlá záchranná služba, která si muže převzala k ošetření.
Rodila na úřadě
TŘEBÍČ – Ve středu 13. listopadu ráno požádal strážníky o součinnosti při zavolání rychlé záchranné služby asistent prevence kriminality, který společně s pracovnicí úřadu práce, v budově městského úřadu na Masarykové náměstí, poskytoval první pomoc mladé ženě, u které se právě začal rozbíhat porod. Okamžitě byla předána do rukou záchranářů.
Unikal plyn
ČECHOČOVICE – Profesionální hasiči z Hasičského záchranného sboru stanice Třebíč museli v úterý dopoledne zasahovat v Čechočovicích. V jednom z rodinných domů tu docházelo k úniku plynu. Hasiči místo zajistili a předali odborné firmě.
Už to začíná
TŘEBÍČ - Policisté z obvodního oddělení Jemnice šetří případ nedodání objednaného zboží přes internet. Devětadvacetiletý muž si prostřednictvím inzertního portálu objednal herní konzoli Playstation 4Pro, přičemž za ni prodávajícímu zaplatil zálohu ve výši dva tisíce šest set korun. Objednané zboží mu ale do současné doby prodávající nezaslal. Z tohoto důvodu policisté celý případ zadokumentovali jako přestupek proti majetku a po jeho pachateli pátrají.
Planý poplach
BRANSOUZE – V pátek 1. listopadu krátce po poledni vyjížděli hasiči ze stanice HZS v Třebíči do Bransouz, kde byl ohlášen kouř, stoupající z lesa. Na místě hasiči zjistili, že nejde naštěstí o požár lesa, ale pouze o plání klestí. Ovšem pálení nebylo předem hasičům nahlášeno.
Ležel na Pražské
TŘEBÍČ - V úterý 22. října odpoledne přijali strážníci informaci o tom, že na Pražské ulici leží na zemi zřejmě podnapilý muž. Na místě byl nalezen dvaapadesátiletý muž z Mastníka, u kterého nebylo možno z důvodu jeho opilosti provést dechovou zkoušku na zjištění promile alkoholu v dechu. Po lékařském souhlasu byl převezen na Protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy.
Granáty na poli
NOVÁ VES, SOKOLÍ - V pátek 25. října přijali policisté integrovaného operačního střediska oznámení od čtyřiadvacetiletého muže, který uvedl, že na polích mezi obcemi Nová Ves a Sokolí nalezl předměty, které připomínají munici. K nálezu se dostavili policisté z obvodního oddělení Třebíč, kteří místo zajistili a přivolali pyrotechnika. Přivolaný pyrotechnik poté potvrdil, že se skutečně jedná o dva kusy protipancéřových dělostřeleckých granátů ráže 75 mm, které pocházely z druhé světové války. Z tohoto důvodu je na místě zajistil a převezl k odborné likvidaci.
Redakce: 568 858 715. Inzerce: 568 858 711. Rozšiřuje PNS a.s.
Distribuce předplatitelům: Česká pošta, Mezinárodní standard ISSN 1212-222X.