Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Podle vizualizace se máme na co těšit.
(foto: )

V Domcích roste centrum relaxace a sportu

19.07.2010

Třebíč - „Tak copak nám to tady asi budují?“ ptají se lidé, kteří si cestou po Znojemské ulici za nákupy nebo ven z města všimli čilých zemních prací, probíhajících v lokalitě bývalého hřiště fotbalové Rudé hvězdy, v posledních letech baseballovového stánku třebíčských Nuclears. Odpověď zní - staví se zde víceúčelový sportovně relaxační areál, jehož jádrem bude parádní baseballový stadion evropských parametrů.


Myšlenkou na vlastní zázemí se baseballisté během své pětadvacetileté historie zabývali mnohokrát. Svoji roli vždy sehrály finance, proto rozhodnutí vytvořit centrum baseballu u rybníka Zámiše kvitovali dlouhá léta s povděkem.

S mohutným rozmachem klubu v posledních letech (Nuclears pokrývají všechny kategorie) se však objevila možnost využít i volné plochy na jihu města, na okraji čtvrti Horka-Domky. Po dalších letech plánování a shánění peněz se podařilo rozjet stavbu, která by mohla Třebíči slušet. V pondělí 12. července byl poklepán základní kámen a 15. 11. by měla být hotova první etapa ? hřiště pro baseball se sociálním zázemím, šatnami, provozními prostory a hledištěm pro 200 diváků. První část realizace je hrazena ze státní dotace. „Termín je proto nutné dodržet,“ říká předseda klubu Jan Urbánek. „Finančně je stavba kryta ještě krajskými penězi a významný je i podíl města Třebíče, jinak bychom to, co zde chceme vybudovat, nezvládli, náklady jsou 20 milionů korun,“ dodává Urbánek.

Jak tedy vypadá celý záměr? Ve výsledku půjde o víceúčelové místo pro sportovní a odpočinkové aktivity s dráhou pro in-line bruslaře, s venkovní posilovnou, místem pro bikery a skateboardisty. Areál bude uzpůsoben i pro jiné míčové sporty, např. fotbal či basketbal. „Chceme, aby se Starsfield - Na hvězdě, jak zatím tomuto místu říkáme, stal synonymem aktivního sportovního života, nejen baseballu,“ vysvětluje předseda.

Horké počasí však baseballistům i dodavateli, firmě SOK Třebíč, dělá vrásky. Zemní práce jsou prašné, což se ne každému, kdo bydlí v blízkosti, může líbit. K tomu Jan Urbánek podotýká: „Samotná stavba je plně v kompetenci dodavatele. Věříme, že udělá, co je třeba. Prosíme obyvatele okolních domů o shovívavost.“ Podle vyjádření zástupce společnosti SOK Radka Číhala jsou stavební firmy povinny kropit stavby komunikací, zde je kropení tak rozměrné plochy technologicky náročné. „V současném horku se voda okamžitě vypařuje, muselo by se kropit maximálně intenzivně a to by navyšovalo náklady. Věc ale vnímáme vážně a pokusíme se prašnost maximálně omezit,“ říká k tomu Radek Číhal.

Možná se na oplocení stavby objeví stínovka, možná opadnou sucha. Na každý pád se maká, aby v listopadu místo strojů nastoupili sportovci.

Autor: Milan Noha
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk